HaberlerİranOrtadoğu

Meclis ve Hükümet aynı doğrultuda hareket ediyor

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeni hükümet kabinesinde 18 bakanın güven oyu alması ardından, cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve meclis başkanı Ali Laricani ortak basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen ortak basın toplantısında, önerilen bakanların yetki incelemelerinin meclis’te büyük bir özveri ve çabayla, birkaç gündür sürdüğünü, mecliste özgürce görüşlerin dile getirildiğini belirten cumhurbaşkanı Ahmedinejad, “dile getirilmesi gereken bütün konular konuşuldu” dedi.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, meclis ve hükümet arasında uyumun oldukça iyi ve sıcak olduğunu hatırlatarak, iki kurum arasındaki ilişkiler aynı düşüncede seyir etmektedir diye konuştu.
İran halkı tarafından onaylanan anayasaya işaret eden cumhurbaşkanı Ahmedinejad, “anayasada, halkın görüşlerine özel bir vurgu yapılmaktadır. Bazı kurumlar, iki ya da üç kez halkın oyuna baş vurmuş oluyor” diye konuştu.
Kabinenin, halkın oylarıyla seçilmiş cumhurbaşkanı tarafından belirlendiğini, yine halkın oylarıyla seçilmiş olan meclis tarafından da onaylandığını hatırlatan cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “yine de cumhurbaşkanının onaylamış olduğu bakan arkadaşın, meclis tarafından güven oyu alarak onaylanması gerekmektedir” diye konuştu.
İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani de yaklaşık 128 kişinin mecliste 35 saat konuşma yaptığını hatırlatarak, bu çalışma temposu mecliste çalışma azmi ve potansiyelini göstermektedir dedi.
İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani milletvekillerinin, hükümet kabinesine olumlu baktığını hatırlatarak, “meclisteki güven oyu görüşmeleri İslam inkılabı rehberi Ayetullah seyyid Ali Hamanei’nin tavsiye ve yol gösterici açıklamaları doğrultusunda olmuştur” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.