HaberlerİranOrtadoğu

Meclis’e sunulan yeni hükümetin listesi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından oluşturulan yeni kabine listesinin güven oyu için Meclise gönderildi.

Açıklanan listeye göre, Ahmedinejad, kabinede büyük bir değişikliğe gitti.

Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad’ın 21 üyeli 10. hükümet kabinesinde 14 yeni isme yer verildiği, bunlar arasında üç kadın bakan adayının da yer aldığı görülmektedir.

Söz konusu listeye göre, bir önceki hükümette, kabinede yer alan bakanlardan beşi yerlerini korurken, ikisi yer değiştirdi.

Buna göre, Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Sanayi ve Maden Bakanı Ali Ekber Mehrabiyan, Ekonomi Bakanı Şemseddin Hüseyni, Ulaştırma Bakanı Hamid Behbahani ve Kooperatif Bakanı Muhammed Abbasi yerlerini koruyan bakanlar oldu.

Mustafa Muhammed Neccar, Savunma Bakanlığından İçişleri Bakanlığına, Mesud Mir Kazımi de Ticaret Bakanlığından Petrol Bakanlığına atandı.

İran İslam Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bakan olacak kadın adaylardan Merziye Vahid Destcerdi Sağlık Bakanlığına, Fatıma Acurlu Refah Bakanlığına ve Susan Keşaverz Eğitim Bakanlığına atandı.

Listedeki yeni isimler ise şöyle: Enerji Bakanı Muhammed Ali Abadi, Ticaret Bakanı Mehdi Gazanferi, Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rıza Takipur, Kültür Bakanı Muhammed Hüseyni, Tarım Bakanı Sadık Haliliyan, Çalışma Bakanı Abdulrıza Şeyhülislami, Adalet Bakanı Murteza Bahtiyari, Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Kamran Danişcu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Nikzad.

İran Meclisi, 21 üyeli yeni kabinenin her biri için ayrı ayrı güven oylaması yapacak. Listeyi 23 Ağustos Pazar gününden itibaren değerlendirecek olan Meclis, en geç bir hafta içinde güven oylamasını tamamlamış olacak.

Herhangi bir bakan adayına güven oyu verilmemesi durumunda Cumhurbaşkanı Ahmedinejad üç aylığına yeni bir ismi bakan vekili olarak atayacak, bu süre sonunda da ya bakan vekilini ya da yeni bir adayı güven oyu için Meclise tanıtacak.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.