HaberlerDünyaİranOrtadoğuRusya

Medvedev: Rusya, Ukrayna’da barışı kendi şartlarında sağlayacak

Rusya ordusunun özel askerî harekâttaki tüm görevleri yerine getirmek için yeterli güce sahip olduğunu belirten Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Moskova’nın barışı kendi şartlarında sağlayacağını vurguladı.

Rusya-Gürcistan savaşının 15. yıl dönümü vesilesiyle Telegram hesabından açıklama yapan Medvedev, günümüzde Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri 2008 yılında Güney Osetya’da cereyan eden olaylara benzetti.

“Tam 15 yıl önce Rusya, Tsinval’e düzenlenen alçakça saldırıya kararlı bir şekilde yanıt verdi, saldırgana sert bir karşılık verdi. Daha o zamanlar bile Rusya sınırları yakınındaki durumu karıştırmaya çalışan kolektif Batı, yarım akıllı Saakaşvili’nin arkasında duruyordu. Rusya Silahlı Kuvvetleri, küstah aşırı milliyetçileri beş günde hızlı ve ağır şekilde cezalandırdı. Abhazya ve Güney Osetya’da yaşayan insanlarımızı düşmandan koruduk” diyen Medvedev, yeni ülkelere Rusya’nın desteğiyle kalkınma fırsatı sunduklarının altını çizdi.

ABD ve uyruklarının o zaman yeterli deneyime sahip olmadığının açıkça görüldüğünü kaydeden Medvedev, Batı’nın bugün yine başkalarının üzerinden Rusya’yı yeryüzünden silmeye çalıştığı bir savaş yürüttüğünü vurguladı.

Tüm NATO sisteminin Rusya’yla neredeyse açıkça savaştığına dikkat çeken Medvedev, “Özel askerî harekâttaki tüm görevleri yerine getirmek için yeterli güce sahibiz. Ağustos 2008’de de olduğu gibi, düşmanlarımız bozguna uğratılacak ve Rusya, kendi şartlarında barışı sağlayacak. Zafer bizim olacak” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (36) içerik yüklenmiştir.