AvrupaDünyaHaberler

Medvedev ve Peres’ten ortak bildiri

Rusya Cumhurbaşkanı ve Siyonist İsrail Cumhurbaşkanı, Suçi’de geçen günkü görüşmelerinin ardından İkinci Dünya savaşının 70. yıldönümü münabesetiyle ortak bir bildiri imzaladı.

“Vremya Novosti” gazetesinden alınan habere göre, Dimitri Medvedev ve Şimon Perez, geçen gün Şuçi’de görüşmelerinin ardından İkinci Dünya Savaşının 70. yıldönümü münasebetiyle ortak bir bildiri imzaladı.

Perez, Rusya’yı dünyayı savaş ve açlıktan kurtaran “büyük bir güç” olarak niteledi. Perez: Bizim Rusya’ya karşı özel bir ilgimiz var ve İkinci dünya savaşında Rusya’nın rolünü unutmayacağız zira, Rusya olmasaydı dünya, bu tehlikeden kurtulamazdı, dedi.

Her iki taraf da geçen gün Suçi’de, Ortadoğunun durumu, İran’ın nükleer enerji gidişatı, Arap ve İsrail arasındaki anlaşmazlık ile Ortadoğu meselesinin görüşülmesi için Moskova’da bir uluslar arası Konferansın düzenlenmesi şartlarının oluşturulması, aynı zamanda karşılıklı ticari ilişkileri görüştü.

Perez, bu görüşme sonunda yaptığı basın toplantısında, Tel-aviv ile Tahran arası ilişkilerin karmaşık ve önceden kestirilemeyecek bir hal aldığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.