Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Medya toplumu yönlendirmede temel merkezlerden biridir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney, Ulusal yayın kuruluşun toplumun düşüncesinin yönlendirilmesinde temel merkezlerden biri olduğunu belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney, Radyo televizyon kurumu başkanı, yetkilileri ve sanatçılarından bir grubu kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Radyo-Televizyonunun konumunun her zamankinden daha önemli olduğunu hatırlatarak, “teknoloji imkânı ve bilgisayar program ve yazılımlarından yararlanılarak, özellikle İran tarihi ve kültüründen yararlanılarak mevcut konumla hedeflenen konum arasındaki mesafe azaltılabilinir” dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney. “kültür alanında medyanın rolünün stratejik değerlendirilmesi” mevzuunda görsel sanatların oldukça etkili olduğunu hatırlatarak, “gerçekler şunu gösteriyor ki Radyo-Televizyon, özellikle görsel sanat bölümleri, ülkenin şimdiki ve gelecek konumunda oldukça etkilidir” dedi.

Ulusal yayın kuruluşunun toplumun düşüncesinin yönlendirilmesinde temel merkezlerden biri olduğunu hatırlatan Rehber İmam Ali Hamaney, rahmetli İmam Humeyni’nin Radyo-Televizyonla ilgili ifadesini hatırlatarak şöyle dedi: “Bu büyük üniversite, büyük bir zirve, her zaman kaynar bir çeşme gibi, ilahi, insani, sosyal, kültürel ve siyasi maarifi halkın hayatında harekete geçirmelidir. Bu çok önemli konum, Radyo televizyon sorumluları, çalışanları ve sanatçıları karşısında temel vazifeleri gerektirmiştir.”

Rehber İmam Ali Hamaney, İran halkının emperyalist cephe karşısında tarihi dik duruşunun, büyük güçlerin İran halkına karşı açık düşmanlığının kaynağı olduğunu söyledi.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasında İran halkı düşmanlarının, dünya kamuoyunu etkilemek amacıyla film ve dizilerden yararlandıklarını bunun da film ve dizilerinin potansiyel etkisinin gösterdiğini belirterek, “İran halkı büyük, yaşayan ve hedefe sahip olan bir halktır. Dünyaya önemli mesajları olan bir halktır” diye konuştu.

Rehber İmam Ali Hamaney hali hazırda siyasi ve istisnai şartlarda bulunduğunu, bu mevcut şartlarda ise İran büyük halkının mevcut zorlu dönemi geride bırakacağından da şüphe olmadığını belirterek, “yapılacak her türlü film ve dizi bu dönemin gerçekleriyle ilgili olmalı, İran halkı düşmanlarının baskı ve zorba görüşleri dikkate alınarak yapılmalı ve düşmanlara karşı etkili olacak şekilde hazırlanmalı’ diye konuştu.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasında ayrıca, İran halk düşmanlarının, yalanlarına özellikle de insan hakları ve demokrasi gibi alanlarda halklara karşı söyledikleri yalanlara işaretle de, “İran halkına karşı cinayet işlenilmesi için Saddam’a kimyasal ve kitle imha silahları veren kimseler, bu gün, görünüşte kendi kanallarında kültürel programlar yapıyorlar ama yaptıkları programların arkasında şom hedeflerini yürütüyorlar. Ve gerçeklerin üstünün örtülmesine çalışıyorlar” dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında bu toprakların eski tarihine temas ederek, İran halkını tarihi açıdan tam manada iffetli, necip bir halk tanımlayarak, yabancı kanalların şimdi İran içinde bu iffet ortamını, tesettürü ve aile kuşağını yok etmek için çaba gösterdiklerini hatırlatarak, “bu kişiler şimdi İran halkı ile dost olduklarını iddia ediyorlar. İran karşıtı televizyon ve sinema filmleri üretiyorlar, İran halkının kültür ve tarihine olan düşmanlıklarını ortaya koyuyorlar” diye konuştu.

Rehber İmam Ali Hamaney ayrıca toplum rehberliğinin ülkenin sanatçılar camiasından beklentisini de hatırlatarak şöyle dedi: “Sizler eğer kendi eserlerinizde İran halkının tarihi direnişini, düşman sinaslığını ve uyanıklığını sahih biçimde ortaya koyacak olursanız, kendiniz gerçek bir romanın kahramanı olursunuz ve sizlerin görsel eserleriniz de kuşkusuz daha cazip, çekici olacak. İşte başta Radyo-Televizyon çalışanları, sanatçıları olmak üzene genelde sanat camiasına yönelik var olan beklentiler bunlardır.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasının son bölümünde ise televizyon film ve dizilerinin güçlü aktörleri, yapımcıları ve ilgililerinin değerli çabalarını takdir ederek, bu gibi değerli eserlerin arkasında çok büyük bir çaba, fedakârlık ve yaratıcılığın bulunduğunu ve bu gibi çalışmaların takdir olunması gerektiğini söyledi.

Rehber İmam Ali Hamaney ayrıca Radyo-Televizyon Kurumu başkanı Zargami, muhtelif bölümlerin müdürleri ve sorumlularını teşekkür ederek, “bunca değerli çabalara rağmen mevcut konumla var olması gereken konum arasında daha çok büyük mesafe var. Her türlü teknoloji imkânı ve bilgisayar yazılımları kapasitesinden azami yararlanılarak özellikle görsel programların daha verimli olmasını sağlamakla bu mesafe daha aza indirilebilinir” dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney’in konuşmasından önce Radyo-Televizyon’un faaliyetleri ve mevcut program ve hedefleri hakkında bilgi veren Radyo-televizyon kurumu başkanı İzzetullah Zargami, Radyo-televizyonun genel bir üniversite olarak kamuoyunun yönlendirilmesi ve idaresi sorumluluğunu üstlendiğini hatırlatarak, “Radyo-Televizyon düşman’ın yumuşak savaşına karşı koyma alanında çok özel bir önem ve konuma sahiptir. Bunun için ulusal yayın kuruluşu, başta görsel programlar olmak üzere genelde tüm yayın ve programlarda gerekli mesajın iletilmesini strateji, hedef ve öncelikler dikkate alınarak ciddi surette takib edilmektedir” dedi.

Bu mülakatta ayrıca film yapımcıları, yönetmenleri, yazarları ve oyuncularından bazıları da söz hakkı alarak sanat dalında muhtelif alanlarda kendi görüşlerini dile getirdiler

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.