FilistinHaberlerOrtadoğu

Me’menullah yıkımına sessiz kalan Mescid-i Aksa yıkımına sessiz kalır

Mescid-i Aksa Kütüphanesi Yazma Eserler Dairesi Başkanı Dr. Nacih Bukeyrat, sahabilerin, alimlerin ve mücahitlerin mezarlarının bulunduğu Me’menullah Mezarlığı’nda sürdürdüğü yıkım nedeniyle Siyonist işgal devleti yöneticilerinin yargılanmasını istedi.

Şeyh Bukeyrat, verdiği demeçte, “Özgürlük Filosu’na düzenlenen saldırı üzerine Siyonist işgalcileri dava eden Türkiye iyi bir yol takip etti” dedi.

Kudüs’te yaşayıp ölen ve Me’menullah Mezarlığı’na gömülen 70 bin alim, mücahit ve önde gelen şahsiyetin mezarlarına nasıl saldırılabildiğini soran Bukeyrat, uluslararası hukuka göre ölülerin korunma altında olduğuna dikkat çekti.

Me’menullah Mezarlığı’ndaki yıkımlara sessiz kalınması halinde Mescid-i Aksa’nın yıkımına da sessiz kalınacağını ifade eden Bukeyrat, Arap ve İslam ülkelerini üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirerek bu tehlikeli ihlali sona erdirmek için harekete geçmeye davet etti.

Me’menullah Mezarlığı’nın tarihi ve İslami açıdan önemini hatırlatan Bukeyrat, Eski Belde’nin batısındaki ünlü mezarlığın İslami vakıflardan olduğuna ve 1948 yılından bu yana birçok kez saldırıya uğradığına işaret etti.

Şeyh Bukeyrat, Me’menullah Mezarlığı’nın UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi mekanlardan biri olmasına ve Yahudi inancına göre mezarların yıkılmasının yasak olmasına rağmen işgal yönetiminin mezarlığı tamamen yok ederek parka dönüştürmek istediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.