HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Menbiç’e giren ABD ve Türkiye’ye Suriye’den sert kınama

Suriye Dışişleri Bakanlığı Suriye’nin; Türkiye ve ABD güçlerinin Halep kırsalı Menbiç Kenti yakınlarında bulundukları istilayı keskin bir dille kınadığını ve mutlak bir şekilde reddettiğini vurguladı.

Bakanlıkta yetkili bir kaynak; Türkiye ve ABD güçlerinin Menbiç’te bulundukları bu istilanın, Suriye halkı, egemenliği, toprak bütünlüğü ve selametine bulundukları saldırıların devamı olduğunun altını çizdi.

Yetkili kaynak; adlarında farklı özlerinde aynı olan terör örgütlere şanlı zaferler kaydeden Suriye halkı ve kahraman ordusunun Suriye’nin istisnasız her karış toprağını terör ve yabancı güçlerden kurtarmaya her zamandan daha kararlı ve azimli olduğunun altını çizdi.

Suriye’nin halkı ve ordusuyla ulusal egemenlikten ödün vermelerinin hiçbir koşul altında mümkün olmadığını vurgulayan yetkili kaynak; Suriye’nin toprak ve halk bütünlüğünü korumak için gerekenin azim ve kararlılıkla yapılacağının altını çizdi.

Yetkili kaynak tüm uluslar arası toplumdan Türkiye ve ABD’nin Suriye ve halkına karşı düşmanca davranışlarını kınamasını talep ederken, bu davranışların BM misakı ve uluslar arası kanun-kararlara açık bir ihlal teşkil ettiğine dikkat çekti.

Türkiye ve ABD’nin Suriye’ye karşı saldırı ve istilalarından amacın Suriye’de savaş süresini uzatmakla birlikte daha fazla kanların akıtılmasına yol açmak olduğunu belirten yetkili kaynak; bunun bölge ve halklarının güvenlik istikrarını sabote ettiğini bir kez daha ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.