AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Merkel’in uçağı pilot ve uçuş kadrosu yüzünden bekletilmiştir

İran Meclis Uzay ve Havacılık Fraksiyonu Başkanı Almanya Başbakanını taşıyan uçağın askeri olduğunun önceden bildirilmemiş olmasını eleştirerek Almanya’nın açıklama yapmasını istedi.

İslami Şura Meclisi Uzay ve Havacılık Fraksiyonu Başkanı Muhammed Kerim Abidi dün, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i taşıyan uşağın bir süre İran’ın hava sahasından geçemeyip, Türkiye hava sahasında dolaşmak zorunda kalması olayıyla ilgili yaptığı açıklamada “Dün Greenwich saatiyle sabah saat 10’a yakın ve İran saatiyle gece yarısından sonra 1.30 civarında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i taşımakta olan ve daha önce birkaç kez uçuş planını bildiren Alman uçağı İran hava sahasından geçmek istedi” dedi.

Abidi daha sonra açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu uçak daha önceden verdiği uçuş planına göre, Türkiye’den sonra İran hava sahasını da geçip Hindistan’a gidecekti. Bunun üzerine de, uçağın pilotu İran’ın Uzay Bağlantılar Merkeziyle temas kuruyor ve geçmek istediği güzergahı ilan ediyor. Fakat onun ilan ettiği uçuş numarası daha önce verilen numarayla uymuyor. Yapılan hata uçağın pilotu ve uşuş kadrosu tarafındandı.”

Meclis Uzay ve Havacılık Fraksiyonu Başkanı Abidi açıklamalarının devamında meydana gelen 20 dakikalık gecikmeyle ilgili olarak şöyle konuştu: “Dolayısıyla yeni geçiş izni çıkıncaya kadar 20 dakikalık bir zaman geçti ve söz konusu Alman uçağı İstanbul’a doğru geri döndü. Gerçekte ülkemizin yeni izin için tanıdığı o 20 dakikalık zaman bu iş için en kısa ve en hızlı zaman sayılır. Söz konusu uçağın geri dönmesi de yine 20 dakikalık bir zaman aldı ve böylece Askeri olduğu önceden açıklanmayan Alman uçağı 40 dakikalık bir gecikmeyle İran sahasından geçerek Hindistan’a ulaştı.”

Abidi, bir anda dünya gündeminde gerginlik yaratan ya da böyle olması planlanan bu hata hakkında Almanya devletinin halâ resmi bir açıklama yapmamış olmasını eleştirerek, özür dilemesi gereken tarafın bu suskunluğunun da manidar olduğuna dikkat çekti ve Alman hükümetinin, Merkel’in uçağını İran tarafına neden sivil uçak gibi gösterdiğini açıklamasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.