HaberlerLübnanOrtadoğu

Meryem gemisi Gazze yolculuğunu erteledi

Gazze’ye insani yardım götürmek için yola çıkması beklenen Meryem Gemisi’nin hareket tarihinin ertelendiği belirtildi. Bu yolculuğu organize eden aktivistler, yaptıkları basın toplantısında, bugün (22 Ağustos Pazar) akşam Lübnan’ın Trablus limanından yola çıkması gereken Meryem Gemisi’nin hareket tarihinin bölgedeki ülkelerden birinden izin alıncaya kadar ertelendiğini duyurdular.

Gemiyi organize edenlerden Samar El-Hac yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Yolculuk iptal edilmedi. Sadece ertelendi. Sosyal ve İnsani Hizmetler Müessesesi Meryem’in sadece Filistin’e değil dünyanın birçok ülkesine yardım elini uzatması için çaba gösteriyor.”

Gazze’deki mahsur insanlar için insani yardımları organize eden aktivistlerle Lübnan Ulaştırma Bakanı Gazi El-Aridi birkaç saat önce yaptıkları açıklamada, Güney Kıbrıs’ın Meryem Gemisi’nin limanlarından hareket etmesini kabul etmediği gibi, Gezze’ye gitmek için kara sularından geçmesini bile istemediğini ifade ettiler.

Organizatörler Lübnan hükümetinden gemiyi karşılamaktan kaçınan ülkelere misillemede bulunmasını talep ettiler.

Organizasyona katılan Özgür Filistin Hareketi Başkanı Yasir Kışlak ise yaptığı açıklamada, bu konuda Yunanistan ile görüşmeler yapıldığını, ancak şimdiye kadar bir cevap alınamadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.