LübnanOrtadoğu

Meryem gemisi tehditlere rağmen Gazze’ye gidecek

Terör rejimi İsrail’in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyla Gazze’ye yardım gemilerinin gitmesini önlemeye dayalı hedefi ters tepti.

Lübnan’da sivil toplum kuruluşlarından ve içlerinde yalnızca kadın gönüllülerin yer alacağı bildirilen Meryem adlı yardım gemisinin önümüzdeki günlerde Gazze’ye hareket edeceği bildirildi.

Korsan İsrail rejimi, Lübnan yönetimi ve Meryem gemisi gönüllülerini saldırıyla tehdit ederken, bayan gönüllülerden Semer el’Hac, El’Alem kanalına verdiği demeçte, Lübnan’ın Trablus kenti sahilinde bu gemiye dünyanın değişik yerlerinden kadın gönüllülerin yer alacağını ve bu kişilerin de genel olarak doktor, mühendis ve aydınlardan oluştuğunu söyledi.

Terör rejiminin saldırı tehdidinden korkmadıklarını belirten El’Hac, gemideki bütün gönüllülerin bu inanç içinde olduklarını söyledi.

El’Hac, siyonist İsrail’in Gazze’yi muhasara altında tutmaya dayalı siyasetlerinin insanlık dışı olduğunu belirtirken, uluslar arası toplumdan da, Gazze konusunda sessiz kalmamalarını istedi.

Bu arada Lübnan’da Mescidi Aksa ve Filistin’e destek veren çevreler, Muhammed Durra ismiyle önümüzdeki ay bir gemiyi daha Gazze’ye gönderiyor. Gemide 15 âlimin yanında kuşatma altındaki Gazze halkı için insani yardımlar bulunuyor.

Öte yandan Kahire rejiminin, mahsur Filistin halkı için Ürdün’de toplanan yardımların dün Gazze’ye giriş yapmasına izin vermediği belirtildi.

Yardımları götüren Ürdün Memurlar Sendikası heyetinden bir görevli, yardımların Rafah’tan değil de işgal rejimi yoluyla ve Beyt Hanun sınır kapısından Gazze’ye sokulmasını talep eden Mısır’ın bu talebini reddederek, Rafah’tan giriş yapmalarına izin verilinceye kadar sınır kapısını terk etmeyeceklerini belirterek oturma eylemine başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.