FilistinHaberlerOrtadoğu

Meşal, Batı Yaka’da silahlı direniş başlatmaya davet etti

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Siyonist işgal devletine karşı bir güç olarak hareketinin Batı Yaka’da çok büyük tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Halit Meşal, Filistin halkının Selam Feyyad’ın rüşvetlerine ve Dayton güçlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğini ifade etti.

Hamas lideri, “Haziran 2007 olaylarından bu yana Fetih Hareketi’nin nüfuzunu genişlettiği işgal altındaki topraklarda yaşayan halk arasında silahlı direniş büyük bir kabul görüyor” dedi.

Halit Meşal, dün akşam (27 Kasım Cumartesi) Amerika’nın gözetiminde Siyonist işgal devletiyle Ramallah yönetimi arasında yapılan siyasi çözüm sürecine muhalif politikacılar ve entelektüellerin katıldığı toplantıda, “Batı Yaka’da işgale karşı direniş başlamazsa sabitelerimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır” şeklinde konuştu.

Batı ülkelerinin Mahmud Abbas’a ve güçlerine yaptığı yardımlara rağmen silahlı direnişin Filistin davasını canlı tutacağını kaydeden Meşal, Hamas Hareketi’nin Amerika’nın gözetiminde yürütülen siyasi çözüm sürecine karşı olduğunu belirtti.

Meşal, siyasi çözüm sürecinin “İsrail”in 1967’den bu yana işgal ettiği topraklar ve Filistinli mültecilerin vatanlarına dönüş hakkı dahil Filistin haklarının satılmasına yol açacağını söyledi.

Hamas lideri, “Bir ticari anlaşmadan veya kârdan bahsetmiyorum. Filistinlilerin tek sermayeleri toprakları, kimlikleri ve şerefleridir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (23) içerik yüklenmiştir.