FilistinHaberlerOrtadoğu

Meşal : İki devletli çözümü kabul etmedik

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Selam Feyyad’ın yeni bir hükümet kurmakla görevlendirilmesiyle ilgili haberlere değinerek bunun diyaloğun önünde engel oluşturduğunu söyledi.

Meşal, dışarıdan güç alma politikasını da eleştirerek, ulusal uzlaşı hükümetinin tek taraflı kararlarla değil diyalog masasında kurulması gerektiğini belirtti.

9 Mayıs Cumartesi günü Filistin Ulusal Kongresi Takip Komisyonu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Meşal, “Ayın 16’sında diyalog görüşmelerinin yeni bir turu daha yapılacak ve hiç şüphesiz Selam Feyyad’ın yeniden hükümet kurmakla görevlendirilmesi gibi konular diyaloğun önünde engel oluşturmaktadır” dedi.

Abbas Yönetimi’nin bu adımının etrafında soru işaretleri olduğuna işaret eden Meşal, “Mevcut Feyyad Hükümeti meşruiyetten yoksunken kurulacak yeni hükümet nasıl meşru olabilir” şeklinde konuştu.

Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını kabul etmesi için Hamas Hareketine yapılan baskılara da değinen Meşal, “Hamas, Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını reddetmiştir ve reddetmeye de devam edecektir; çünkü bunlar haksız şartlardır” dedi.

Filistin halkının çıkarlarını Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarına bağlayamayacaklarını kaydeden Meşal, ulusal diyalog görüşmelerinin üzerindeki dış baskının kaldırılmasını talep ettiklerini dile getirerek, Kahire’deki diyalog görüşmelerinin aksamasının ve gecikmesinin birinci sorumlusunun dış güçlerin müdahalesi olduğunu bildirdi.

Amerikan basınının kendisine dayandırarak verdiği, iki devletli çözümü kabul ettikleri yönündeki haberlerle ilgili olarak böyle bir şey söylemediklerini belirten Meşal, “Kesinlikle iki devletli çözüm ilkesini kabul ettiğimizi söylemedik” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (58) içerik yüklenmiştir.