HaberlerOrtadoğuSuriye

Meşal-Medvedev görüşmesi tarihi bir görüşmedir

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal ile görüşmesini tarihi bir görüşme olarak niteleyen El-Qudsu’l-Arabi, görüşmeyi, arka planını ve yansımalarını değerlendirerek şöyle yazdı: “Suriye’nin başkenti şu sıralarda yoğun bir diplomatik trafiğe sahne oluyor. Türkiye’ye başarılı bir ziyaret yapıp, Türk yetkililerle görüşen Beşar Esed burada Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Halife bn. Hamad Al Sani ile başarılı üçlü bir zirve yapmasının ardından bu kez ülkesinde Rusya Devlet Başkanı Medvedev’i ağırladı.

Rusya Devlet Başkanının Suriye’yi ziyaret edip meslektaşıyla görüşmesinde kuşkusuz garip bir durum yok. Fakat onun Suriye Devlet Başkanı Esed’in de bulunduğu bir ortamda İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal ile görüşmesi çok önemli bir adım. Bu görüşme, başta Ramallah yönetimi olmak üzere Arap ve Arapların dışında birçok tarafa önemli mesajlar veriyor.

Sadece böyle bir görüşmenin yapılmış olması bile Hamas hareketinin Filistin halkından büyük bir kesimin temsilcisi olarak kabul görüldüğü anlamına geliyor. Bu kabul sıradan bir devlet tarafından değil, dünyanın ikinci büyük devleti tarafından kabul görmesi anlamındadır.

Halid Meşal daha önce Rusya’yı iki kez ziyaret etmiş ancak bu ziyaretlerde devlet başkanı veya başbakan ile görüşmemişti.”

Hamas lideri Meşal’in Arap ülkelerinde karşılanış şekline de değinmekte fayda olduğunu belirten El-Qudsu’l-Arabi devamla şunları yazdı: “Bölgedeki birçok ülke Halid Meşal’i karşılamaktan imtina etmiştir. Birkaç kez Mısır’a giden Halid Meşal sadece İstihbarat Bakanı Ömer Süleyman ile görüşebilmiştir. Hüsni Mübarek onu şimdiye kadar hiç kabul etmedi. Bu da Mısır’ın Hamas’ı güvenlik açısından değerlendirdiğini gösteriyor. Haklı olarak tarihi bir görüşme olarak sunduğu bu zirve kuşkusuz Hamas hareketini güçlendirecek, Abbas ve yönetimini zayıflatacak ve bazı Arap ülkelerini de zora sokacaktır. Amerika’nın baskıları sonucu müzakereleri kabul eden Abbas’ın bu tutumuna daha çok yerleşim birimi inşa etmekle karşılık veren Netanyahu’nun onu daha da zor duruma düşüreceği kesindir.”

Rusya Devlet Başkanı Medrevev ile Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hamas ismini telaffuz ederek görüşmelerden hiç kimsenin dışlanmaması gerektiğini vurgulamaları diğer önemli bir husus olarak algılanmalıdır.

Rusya Devlet Başkanı Medrevev’in, Siyonist Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Moskova’ya yaptığı ziyaretten bir hafta sonra Hamas lideriyle görüşmesinin daha derin ve siyasi bir anlamı olmalıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.