FilistinHaberlerOrtadoğu

Meşal ve Abbas telefonla görüşerek müzakereler ve uzlaşıyı konuştu

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, (14 Aralık Cumartesi) akşam geç saatlerde Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Meşal ve Abbas’ın görüşmede Gazze Şeridi’ndeki seller ile müzakereler konusunu, kutsal değerleri bekleyen tehlikeleri ve uzlaşıyı konuştukları bildirildi.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Sami Hatır, Quds Press Haber Ajansı’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Meşal ve Abbas görüşmesinin son günlerde Doha’da Hamas ve Fetih heyetleri arasında gerçekleşen görüşmeyle bağlantılı olduğunu, Meşal’in Abbas’a müzakerelerin geldiği noktayı sorduğunu, Abbas’a müzakerelere hiç kimseye sormadan kendi başına gittiği ve Hamas’ın sabitlerden taviz verilmemesi konusunda ısrarcı olduğu mesajı verildiğini söyledi.

Meşal ve Abbas görüşmesinde ayrıca Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunun da ele alındığı, Hamas liderinin Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın önceliklerin başında yer alması gerektiğini söylediği, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın konuşulduğunu ve Meşal’in Heniyye’yi arayarak yardım önermesi nedeniyle Abbas’a teşekkür ettiği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.