FilistinHaberlerOrtadoğu

Meşal’in babası kalabalık bir törenle toprağa verildi

Sevinç ve hüzün arası karmaşık duygular içerisinde, dün (29 Ağustos Cumartesi) Ürdün’ün başkenti Amman’da, İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal’in babası toprağa verildi.

Cenaze törenine katılanlar bir yandan Hacı Ebu Halit’in vefatına üzülürken diğer yandan oğlu Halit’in (Ebu’l-Velid) on yılı aşan bir süreden sonra Ürdün topraklarına dönüşüne sevindi.

Abdurrahim Meşal’in “İslam Kültür Merkezi” olarak bilinen Ürdün Üniversitesi’nde kılınan cenaze namazına binlerce kişi katıldı. Halit Meşal’in babasının cenaze töreninde başta Ürdün Parlamentosu eski Başkanı Tahir El-Mısri, Mahmud Abbas’a vekaleten Filistin Ulusal Meclisi Başkanı Selim Ez-Za’nûn ve çok sayıda yetkili ve önemli şahsiyet hazır bulundu.

Cenaze törenine ayrıca İslami Hareket’in liderleri de katıldı. Ürdün Müslüman Kardeşler Genel Murakıbı Dr. Hemmam Said, törende Abdurrahman Meşal’i öven bir konuşma yaptı ve ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Halit Meşal’in babasının cenaze törenine Ürdün Müslüman Kardeşler eski Genel Murakıbı Dr. Salim El-Felâhât, Mühendisler Sendikası Başkanı Abdullah Ubeydat, Avukatlar Sendikası eski Başkanı Salih El-Armûti, Ürdün aşiretleri temsilcisi Şeyh Bercis El-Hadid, işgal zindanlarında ömrünü geçiren en eski esirlerden Sultan El-Aclûni ve Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyeleri de katıldı.

Cenaze namazının ardından cenaze korteji Filistin’e bakan Suveylih Mezarlığı’na kadar yürüdü. Rahmetli sanki cenaze törenine katılanlara, “Filistin’e giden yol bu, buradan yola devam edin” der gibiydi.

Onlarca güvenlik görevlisi cenaze kortejinin geçişini düzenlemek için görev yapmasına rağmen, cenaze törenine olan yoğun ilgi nedeniyle geniş Amman caddelerinde yer yer izdihamlar yaşandı.

Cuma günü sabahı Hakk’ın rahmetine kavuşan Hacı Abdurrahim Meşal (Ebu Halit), İngiliz Mandası’na karşı direnişe ve 1936 isyanına katılmıştı. Altmışlı yıllarda çalışmak üzere Kuveyt’e giden Hacı Abdurrahim Meşal, Irak’ın Kuveyt’i işgalinin ardından patlak veren 2. Körfez Savaşı’ndan sonra Kuveyt’ten ayrılarak Ürdün’e yerleşmişti.

Ürdün Kralı Abdullah Es-Sâni’nin, Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal’in babasının cenaze törenine katılmak üzere Ürdün’e girişini kolaylaştırması için hükümete direktif verdiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.