FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescid-i Aksa için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulunuldu

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı İsmail Rıdvan, Filistin halkını Mescid-i Aksa’yı savunmaya davet ederken, Arap ve İslam ülkeleri halklarından, Arap Birliği’nden, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan ve insan hakları örgütlerinden işgal rejimini dizginlemelerini istedi.

Rıdvan, Yahudi yerleşimcilerden bir grubun bu sabah (1 Aralık Pazar) işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın üzerine yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa’nın oldukça kritik bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek, işgal rejiminin Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirmek ve daha sonra da yıkarak yerine sözde heykeli inşa etmek istediğini belirtti.

Filistin Vakıflar Bakanı, baskınlara karşı Mescid-i Aksa’da nöbet tutan ilim öğrencilerine ve cemaate de direnişleri dolayısıyla övgüde bulundu.

Onlarca Yahudi yerleşimci bu sabah işgal güçlerinin yoğun güvenlik tedbirleri altında El-Mağaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya girdi.

Görgü tanıkları yaklaşık 50 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini, yerleşimcilerin Er-Rahme Kapısı yakınlarında ayin yaptıklarını, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’da nöbet tutan ve baskına tepki gösteren ilim öğrencilerinden üçünü gözaltına aldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 08 Ağustos 2020 (32) içerik yüklenmiştir.