FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescid-i Aksa’da 250 bin kişi Cuma namazı kıldı

İşgal yönetimin bütün engellemelerine rağmen Kudüs, 1948 yılında işgal edilmiş topraklar ve Batı Yaka halkından yaklaşık 250 bin kişi Ramazan’ın üçüncü Cumasında Mescid-i Aksa’yı doldurdu.

Cuma namazının ardından bir basın açıklaması yapan El-Aksa Vakıflar ve Miras Müessesesi şöyle dedi: “Mescid-i Aksa bugün tarihi bir gün yaşıyor. İşgal güçlerinin bütün engellemelerine ve caydırıcı uygulamalarına rağmen Ramazan’ın üçüncü haftasında 250 bin Filistinli buraya gelip namaz kıldı. Cuma ezanı okununcaya kadar camiye gelmeler devam ediyordu. Gelenlerin çoğunluğu Kudüs ve 1948 yılında işgal edilmiş topraklardaki halktandı. Az bir kısmı Batı Yaka’dan gelebildi. Çünkü işgal güçleri Batı Yaka’daki birçok kişiyi engellediği gibi, Gazze’den zaten hiç kimsenin gelmesine izin vermiyor”.
Filistinlilerin Perşembe gününden itibaren Mescid-i Aksa’ya geldiklerini ve geceyi itikâfla geçirdiklerini belirten El-Aksa Müessessi, işgal güçlerinin kapıları kapatmasına rağmen Müslümanların camide kaldığını, sabah namazıyla birlikte Filistinlilerin camiye akın ettiğini ifade etti.

Cuma hutbesini veren Mescid-i Aksa hatiplerinden Şeyh Yusuf Ebu Sinine, hutbede işgal devletinin Kudüs’e yönelik yıkıcı faaliyetlerini, evleri yıkmasını ve toprağı gasp etmesini şiddetle kınadığını söyledi.

Şeyh Ebu Sinine hutbesinde ayrıca, her türlü sıkıntı ve zulme rağmen işgal devletine ve onun planlarına karşı direniş gösteren Filistin halkının sebatını da takdir ettiklerini ifade etti.

Binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için yola çıkarken, işgal güçleri de Mescid-i Aksa ve etrafında yoğun güvenlik tedbirleri aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.