FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescid-i Aksa’da 300 bin kişi Kadir Gecesi’nde buluştu

Kudüs’ten, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından ve Batı Yaka’dan barikatları aşıp yol bulabilen yaklaşık 300 bin kişi Kadir gecesini ihya etmek için dün (16 Eylül Çarşamba) Mescidi Aksa’ya akın etti.

Görgü şahitleri Mescidi Aksa’nın içini ve dışını dolduran kalabalığın müthiş bir tablo oluşturduklarını ifade etti.

Gelen misafirlerin hizmetine koşan El-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi binlerce kişiye su, hurma ve iftar yemeği dağıtırken, sahura kalacak olanlara da sahur yemeği hazırladı.

El-Aksa Müessesesi daha önce yaptığı açıklamada, Mescidi Aksa’ya yardım için Kadir Gecesi’nde Mescidi Aksa’da olmaya davet etmişti.

İşgal askerlerinin yollara barikatlar kurarak ve kimlik kontrollerini sıklaştırarak Filistin halkının bu büyük teveccühünü engellemeye veya en azından yavaşlatmaya çalıştığı bildirildi. Batı Yaka sınırında askeri barikat kuran işgal askerlerinin büyük bir izdiham oluşmasına neden olduğu ve birçok kişinin geçmesine de izin vermediği belirtildi.

Filistin halkının bu büyük teveccühüne ilişkin bir açıklama yapan el-Aksa Müessesesi Başkanı Zeki Ağbariyye şöyle dedi: “Filistin halkının Mescidi Aksa’ya böylesine akın edişini görmek çok güzel. İşgal güçlerinin tüm baskılarına ve yolculuğun da her türlü sıkıntısına rağmen Kudüs’ten, 1948 yılında işgal edilen topraklardan ve Batı Yaka’dan buraya gelen halkımıza teşekkür ediyoruz. Bu insan seli, işgal varlığının her türlü kirli planlarına karşı verilen en güzel cevaptır.”

Diğer taraftan el-Beyarik Şirketi de yaptığı açıklamada Kadir gecesinde 250 toplu taşıma aracını Mescidi Aksa’ya gelen Filistinlilerin hizmetine sunduğunu belirtti.
Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.