HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Mescid-i Aksa’da binlerce Filistinlinin katılımıyla cuma namazı kılındı

Binlerce Filistinli, Mescid-i Aksa’nın avlularında ve bahçesinde Cuma namazı kıldı.

Batı Şeria ile 1948’de İsrail tarafından işgal edilen topraklar ve Kudüs’te yaşayan binlerce Filistinli, bu cuma sabahı erken saatlerden itibaren Mescid-i Aksa’ya giderek Cuma namazını tüm ihtişamıyla kıldı.

Bu eylem, işgalci Kudüs rejimine ait ordu güçlerinin Mescid-i Aksa çevresi de dahil olmak üzere Kudüs şehrinin çeşitli yerlerinde konuşlandığı ve buralarda sıkı güvenlik önlemleri uygulandığı sırada gerçekleşti. 

Bugün (2 Aralık Cuma) sabah Büyük Fecir Buluşması programlarına iştirak için başta Kudüs’teki Mescidi Aksa ve El-Halil’deki Hz. İbrahim Camisi olmak üzere buluşma etkinliğinin yapıldığı tüm camilerde büyük kalabalıklar toplandı. 

Kudüs’te de işgal güçlerinin tüm engellemelerine rağmen binlerce kişi bu vesileyle sabah namazını Mescidi Aksa’da eda etti. Mescidi Aksa’da sabah namazını kılmak için Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinden ve kısmen Batı Şeria bölgesinden de gelenler oldu. 

Aynı şekilde El-Halil’deki Hz. İbrahim Camisi’nde de Büyük Fecir Buluşması münasebetiyle büyük bir kalabalık oluştu. Toplananlar burayı yahudileştirme cenderesinden kurtarmanın yolunun buraya toplanmak ve burada ribat (nöbet tutma) olduğunu ortaya koydu. 

Ayrıca Batı Şeria bölgesinin muhtelif camilerinde de Büyük Fecir Buluşması gerçekleştirildi. Mescidi Aksa’ya ve Hz. İbrahim Camisi’ne ulaşma imkanları olmayanlar kendi bölgelerindeki bazı merkezi camilerde buluşma gerçekleştirdiler. 

İşgal rejiminin Filistin’in mukaddes mekanlarını yahudileştirme faaliyetlerine karşı bir duruş olarak başlatılan Büyük Fecir Buluşmaları iki yıldan fazla süredir sürdürülüyor. İlk Büyük Fecir Buluşması da işgal rejiminin birtakım kirli planlarına karşı, Kasım 2020’de El-Halil’deki Hz. İbrahim Camisi’nde gerçekleştirilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.