FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescid-i Aksa’da cuma namazına 90 bin kişi katıldı

Kudüs’teki Haremüşşerif’te içinde bulunduğumuz Ramazan ayında kılınan ilk cuma namazına 90 binden fazla kişi katıldı.

Siyonist rejim İsrail polisi ve sınır polisinin Eski Kent çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı cuma namazı olaysız geçti.

Siyonist rejim İsrail ordusu, ramazan ayının başlamasından önce Batı Şeria’daki Filistinlilere Kudüs’e geçiş için yine yaş sınırı uygulanacağını belirtmiş; 45 yaşın üzerindeki kadınlarla 50 yaşın üzerindeki erkeklerin ve özel izinleri bulunanların cuma namazı için geçebileceğini duyurmuştu.

Siyonist rejim İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, sınırlamaların Doğu Kudüs’te yaşayan ve İsrail kimlik kartına sahip Filistinlileri kapsamadığını belirtti.

Öte yandan Batı Şeria’daki askeri kontrol noktaları, El Aksa’daki namaza gitmek için bekleşenlerle doldu taştı. Özellikle Ramallah’ta Kalendiye askeri kontrol noktasında ve Beytüllahim’de bekleyenlerin birçoğu, sınır noktalarından geri dönmek zorunda kaldı.

Bu arada Haremüşşerif’teki namaz öncesinde yapılan aramalarda 5 Filistinli gözaltına alındı. Filistinlilerden birinin arama yapılmasına karşı çıkarak polisle tartıştığı, bir kadın ile bir erkeğin üzerinde bıçak bulunduğu, bir kişinin de Kudüs’e giriş izni bulunmadığı için gözaltına alındığı bildirildi.

Bazı Arap ülkelerinde ramazan geçen cumartesi başlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.