FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescid-i Aksa’ya gireceğiz ve onu koruyacağız

1948’de işgal edilen topraklardaki İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah, “Mescid-i Aksâ’ya girmeye, orada nöbet tutmaya ve onu Yahudileştirme girişimlerine karşı korumaya hakkımız var. Mescid-i Aksâ’da itikaf yapmaya ve namaz kılmaya hakkımız var” dedi.

Dün (31 Ekim Cumartesi) 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Arap Toplulukları Yüksek İzleme Komitesi toplantısında konuşan Şeyh Raid Salah, Mescid-i Aksâ’yı basma girişimlerine değinerek, Kudüs halkının ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerin bu girişimleri boşa çıkarma şerefine nail olduğunu söyledi. Salah, itikafın da bir tür beşeri koruma olduğuna işaret etti.

Sorunların çözümünün Kudüs’ün ve Mescid-i Aksâ’nın işgalden kurtulmasında olduğunu kaydeden Salah, “Ben bunun için çalışacağım ve bu uğurda bana yöneltilecek hiçbir suçlamaya da aldırmıyorum. Bunu mahkemede yargıca da söyledim. İşgal kanunlarından hiçbirini kabul etmediğimi söyledim” dedi.

1967 yılından bu yana ilk kez Kudüs’e girmesinin engellendiğini belirten Şeyh Raid Salah, “Açıkça söylüyorum. Kudüs’ü ve Mescid-i Aksâ’yı savunmak hakkımız. Kenti Yahudileştirmeden kurtarmak için elimden geleni yapacağım” şeklinde konuştu.

Şeyh Raid Salah, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mescid-i Aksâ’ya onlara kimliğimi göstermeden gireceğim. Çünkü kişi kendi evine girerken hiç kimseden izin almak zorunda değildir.”

İzleme Komitesi’nden kalabalık protesto gösterileri düzenlemesini isteyen Şeyh Raid Salah, toplantıda Mescid-i Aksâ’ya yönelik artan saldırıların ve Şeyh Cerrah ve benzeri Arap mahallelerinde yaşananların resmi olarak belgelendirilmesi ve dünyanın dört bir yanındaki ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesi önerisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (32) içerik yüklenmiştir.