FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescidi Aksa Cemaati Likud Eşkıyasını Mescidi Aksa’dan Kovdu

Liderliğini işgal devletinin başbakanı Netanyahu’nun yaptığı iktidardaki Likud Partisi’nin fedailerinden Yehuda Glick beraberindeki bir eşkıya grubuyla birlikte bugün (28 Temmuz Pazar) sabah Mescidi Aksa’ya bir baskın düzenledi. Ancak Mescidi Aksa’ya toplanmış olan cemaat ve caminin açık alanında oluşturulan ilim halkalarına katılmış olan ilim talebeleri engel olmayı ve eşkıya grubunu caminin haremi dışına çıkarmayı başardı.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi tarafından yapılan açıklamaya göre bu kez iktidardaki Likud Partisi’nin önde gelen aktivistlerinden Rabbi (Rahip) Yehuda Glick, yahudi yerleşimcilerden oluşan bir eşkıya grubuyla birlikte Mescidi Aksa’ya baskın düzenledi. Fakat Mescidi Aksa haremindeki ilim sohbeti alanlarında oluşturulan ilim halkalarında toplanan öğrenciler ve cami cemaati tekbirlerle karşı çıkarak baskıncıları dışarı çıkmaya zorladı. Likud fedaileri de bu tepki karşısında cami alanını terk etmek zorunda kaldı.

el-Aksa Müessesesi son dönemde Mescidi Aksa’ya yönelik baskınların, özellikle de ilim halkalarını hedef alan saldırıların arttığını dile getirdi. Bu baskın ve saldırılarla, Mescidi Aksa’da asırlar boyunca sürdürülen ve işgal döneminde engellenen ilim halkaları geleneğinin yeniden ihya edilmesi çabalarının önünü kesme amacının yer aldığı tahmin ediliyor.

Baskın ve saldırıların işgal devletinin iç istihbaratı tarafından organize edildiği daha önce bir yahudi din adamı tarafından dile getirilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.