FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescidi Aksa’ya yönelik baskınların arkasında Şabak var

Filistin topraklarına yerleştirilen yahudi göçmenlerin ileri gelen hahamlarından olan Jacob Madan, yahudiler tarafından gerçekleştirilen Mescidi Aksa’ya yönelik baskınların arkasında İsrail’in iç istihbarat örgütü Şabak’ın bulunduğunu iddia etti.

Haham Madan bu konudaki iddiasını işgal devletinin eski başbakanı Menahem Begin adına kurulan Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada “yahudilerin Mescidi Aksa sahasında ibadet yapmaları yasal mıdır değil midir veya yahudi şeriatına uygun mudur aykırı mıdır?” sorusuna cevap ararken dile getirdi.

Batı Yaka’nın Beytlahim vilayeti sınırları dâhilinde yer alan Goş Atzion yahudi yerleşim merkezlerinin havralarının da başkanı olan Madan, bu baskınların dünya kamuoyunda yanlış bir kanaate neden olduğunu, yahudilerden Mescidi Aksa’ya ibadet için gelen marjinal, aşırı bir grup bulunduğu kanaatinin oluştuğunu ama gerçeğin bunun tersi olduğunu ileri sürdü.

Madan, Şabak’taki görevlilerin bizzat kendisinden İsrail’in Mescidi Aksa üzerindeki gücünün artırılması amacıyla yahudileri bu mabedin haremine girmeye teşvik etmesini istediklerini söyledi. Fakat yahudileri bu baskınları düzenlemeye sevk edenin Şabak’ın yahudiler biriminin müdürü olduğunu, gerek kendisinin gerekse bu istekle kendilerine gidilen daha başka hahamların böyle bir teşvikte bulunmadıklarını iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2023 (38) içerik yüklenmiştir.