FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescidi Aksa’ya yönelik saldırılar üçüncü gününe girdi

Bugün sabah yeniden Meğaribe Kapısı’ndan girerek Mescidi Aksa’ya baskın düzenleyen işgal askerleri El-Kıbli Mescidi’nin kapılarını kırdılar; içerde ibadet eden ve ilim öğrenen Kudüs halkına ses bombası, yangın bombası, gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdılar.

El-Aksa’daki İslamî Vakıflar Dairesinden bir yetkili yaptığı açıklamada, işgal askerlerinin Mescidi Aksa cemaatini tutuklamak için kapıları kırıp içeri girmesinin son derece tehlikeli bir gelişme olduğunu söyledi.

Yetkili, işgal askerlerinin saldırısı sonucu El-Kıbli Mescidi’nde hasar meydana geldiğini, seccadelerin bir kısmının yandığını, tarihi birçok camın da kırıldığını ifade etti.

Kaynaklar, işgal güçlerinin bugün (15 Ağustos Salı) sabah yaptıkları baskınlarda işgal güçlerine karşı camiyi korumaya çalışan cemaatten 20 kişinin yaralandığını belirttiler.

Mescidi Aksa içinden bilgi veren kaynaklar, işgal güçlerinin Yahudi yerleşimcilerin baskınlarını kolaylaştırmak için şu anda camideki cemaati boşaltmaya çalıştığını, direnenleri ise tartakladığını veya gözaltına aldığını söylediler.

Birkaç haftadır Mescidi Aksa’yı zaman açısından bölmeye çalışan işgal güçleri şimdi de Yahudilerin bayramlarını bahane ederek mekân bakımından bölmeye çalışıyorlar. Üç gündür Mescidi Aksa’ya vahşi bir şekilde baskını düzenleyen işgal askerleri onlarca kişiyi yaraladı, tutukladı ve camide tahribata neden oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.