İranIrak

Mescidi: Zarif’in Irak ziyareti, ilişkileri güçlendirmek için güzel bir fırsat

İran’ın Bağdat büyükelçisi Mescidi, dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Irak ziyaretini İran ve Irak arasında bağları güçlendirmek için bir fırsat olarak nitelendirdi.

Dün akşam bir tweet atan İrec Mescidi, İran Dışişleri Bakanı’nın Bağdat’ı ziyaretini iki ülke arasında ilişkileri ve bağları güçlendirmek için bir başka fırsat olarak nitelendirirken, “Başta komşu ırak olmak üzere komşu ülkelerle ilişkilerin genişletilmesi ve derinleştirilmesi her zaman İran İslam Cumhuriyeti’nin öncelikleri arasında yer almıştır.” dedi.

Ayrıca İran’ın Katar Büyükelçisi Hamid Rıza Dehgani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Doha ziyaretinin önemi hakkında bir mesaj yazarak, ‘Zarif’in Katar’la özellikle son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından Katar’la ilişkilerin genişletilmesi ve derinleştirilmesi çerçevesinde Katar’ı ziyareti bölge ve dünya için umut vericidir.’ dedi.

Dehgani ayrıca şunları yazdı: ‘Katar ve Fars Körfezi’nin tüm kıyı ülkeleri ile ilişkiler İran İslam Cumhuriyeti için çok önemlidir.”

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade de, dün İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Pazar günü Katar ve Irak’a ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi.

Hatipzade, Katar ve Irak ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, bölgesel ve bölge ötesi görüşmeler çerçevesinde yapılacağını ve Zarif’in, her iki ülkedeki üst düzey yetkililerle görüşeceğini ve görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.