HaberlerİranOrtadoğu

Mevcut sorunlar askeri yöntemlerle çözülemez

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünya sorunlarının tek çözüm yolunun insana, adalete, ahlaka, kültüre ve düşünceye dönmek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran İslam Devrimi’nin 31. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Tahran’daki yabancı ülkelerin büyükelçileri ve temsilcileriyle görüştü.

Ahmedinejad, ”İran İslam Cumhuriyeti, bölgedeki ve dünyadaki mevcut sorunların askeri yollarla çözülemeyeceğine inanıyor. Tek çözüm yolu, insana, adalete, ahlaka, kültüre ve düşünceye dönmektir” dedi.

Yabancı güçlerin gittikleri her yerde milletlerin bağımsızlıklarını tehdit ettiğini, onların kalkınmasını engellediğini belirten Ahmedinejad, ”Yabancıların Afganistan, Irak ve bölgedeki varlığı ile buralarda askeri üsler kurması, emniyetsizlik, tefrika ve günahsız insanların öldürülmesinden başka bir sonuç vermemiştir” ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, ”Adaletsizlik ve saldırganlığın kurbanı olan insanların acılarını ve dertlerini, hep birlikte el ele vererek azaltabilir, dünyada kalıcı barış ve huzurun temellerini atabiliriz” diye konuştu.

Tüm halkları ve ülkeleri işbirliğine çağıran Ahmedinejad, ”Biz, tüm insanlığı tehdit eden nükleer silahlara sahip ülkeleri bu silahları imhaya mecbur edebiliriz” dedi.

Ahmedinejad,”İnsanlık aleminin, saldırı, zulüm ve savaş yerine dostluğu, barışı, kardeşliği, sevgiyi, mutlu ve doğal bir hayatı ikame etmede başarılı olacağından eminiz. Tüm milletlerin gerçek haklarının sağlanmasından yanayız. Bütün halkların bağımsızlığını savunuyoruz. İşgale, asker konuşlandırmaya, saldırganlığa karşıyız” diye konuştu.

”Bugün tüm milletler, saldırı, işgal ve savaştan bıkmıştır” diyen Ahmedinejad, ”İran, siyonist İsrail rejimi dışında tüm ülkelerle işbirliği ve ilişkileri geliştirmekten yanadır” ifadesini kullandı.

Adalet ve emniyetin, herkesin karşılıklı saygı esasına dayalı katılımıyla mümkün olabileceğini kaydeden Ahmedinejad, ”Bütün milletler, parlak bir geleceğin inşası için işbirliği yapmalı” diye konuştu.

Filistin sorununa da değinen Ahmedinejad, ”Filistin topraklarındaki işgalin 60 yıldır sürdüğünü, Filistin halkının hak ve hukukunun ayaklar altına alındığını, tüm kırmızı çizgilerin ihlal edildiğini ve halkın kendisini savunma hakkının bile elinden alındığını” söyledi.

Ahmedinejad konuşmasının sonunda, törene katılan büyükelçilere ve diplomatlara teşekkür etti, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.