HaberlerİranOrtadoğu

Milletlerin güvenliği bölgesel işbirliğine bağlıdır

Yunanistan Başbakanı ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, milletlerin güvenliği ve gelişmesinin sadece bölge ülkelerinin çabaları ve iş birliğiyle ve yabancı güçlerin müdahalesi olmadan mümkün olduğunu belirtti.

İklim Konferansı öncesi gerçekleşen görüşmede Ahmedinejad, bugün dünyanın içinde bulunduğu sorunların ve krizlerin zorba ve emperyalist güçlerin aşırı isteklerinden kaynaklandığını belirtti.

Orta Doğu’nun zorba güçlerinin hegemonya politikalarının kurbanı olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “Irak, Afganistan, Pakistan ve Filistin’deki sorunlar ve krizler, ABD’nin bölgedeki rolünden kaynaklanıyor çünkü Amerikalılar, askeri varlığıyla zaafını telafi etmek istiyor” dedi.

ABD Başkanı’nın değişim sloganına işaret eden Cumhurbaşkanı “Obama sadece değişimden bahsetti ancak henüz gerçekçi bir değişim olmadı. Obama’nın Bush’un izinden gitmemesini umuyoruz. Deneyimler, yabancı askeri güçlerin Orta Doğu’dan başı eğik ayrıldığını gösteriyor” dedi.

Bölgesel ve uluslar arası meseleler konusundaki ortak bakış açısının İran ve Yunanistan arasında ilişkilerin gelişmesine ortam hazırladığını vurgulayan Ahmedinejad, İran’ın Yunanistan ile ilişkilerini geliştirmek için her hangi bir sınırlama görmediğini de belirtti.

Tahran ve Atina ilişkilerinin gelişmekte olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, yeni dönemde iki ülke iş birliği ve ilişkilerinin tüm alanlarda gelişebileceğini belirtti.

Görüşmede Yunanistan Başbakanı da dünyanın bugün içinde olduğu sorunlara işaret ederek Batı’nın başta Orta Doğu durumu olmak üzere dünya meselelerine yönelmesi gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.