AfrikaHaberler

Milyonlarca Mısırlı Direniş Haftası’na hazırlanıyor

Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda toplanan yüzbinlerce Mısırlı, Cuma günü milyonlarca kişinin katıldığı gösterilerin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i görevi bırakmaya zorlamak üzere bir hafta sürecek “direniş haftası”na başladı.

Bu hafta içerisinde Pazar, Salı ve Perşembe günleri yine milyonların katılacağı protesto gösterileri düzenleneceği kaydedildi.

Görgü tanıkları, meydanı dolduran protestocuların çoğunun uzun süreli bir direnişe hazırlandığını ve yanlarında battaniye ve yiyecek getirdiğini söyleyerek, büyük bir kısmının bugün (6 Şubat Pazar) yapılacak milyonluk protesto gösterisi için geceyi meydanda geçirdiği belirtildi.

El-Cezire kanalına açıklamada bulunan kaynaklar, Mısırlı Hıristiyanların bugünkü Pazar ayinini Tahrir Meydanı’nda yapacağını bildirdi.

Görgü tanıkları, göstericilerin meydanın ana girişlerinde kontrol noktaları oluşturdukları ve rejim yanlısı “baltacılar”ın olası bir saldırısına karşı koymak için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Öte yandan, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in partisi Ulusal Demokratik Parti’nin üst düzey yönetim kadrosu, protestoculara karşı bir iyi niyet gösterisi amacıyla istifa etti.

Mısır devlet televizyonu verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Mübarek’in parti genel başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

İstifa edenler arasında, Mübarek’in oğlu Cemal Mübarek ve Genel Sekreter Safvet Eş-Şerif’in de olduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.