AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Milyonlarca Mısırlı Filistin halkına destek için toplandı

Nekbe gününde birçok Arap ülkesiyle Filistin şehirlerinde halkların, Filistin halkına ve davasına destek için meydanlara indiğini belirtildi.

Filistin halkına destek için yapılan en büyük gösterinin “milyonluk gösteri” ismiyle Tahrir meydanında yapıldığı söylendi.

Sabah namazını da Tahrir meydanında kılan mahşeri kalabalık Cuma namazının ardından yaptığı etkinlikte, Filistin direnişini selamladığını, işgale karşı direnişini desteklediğini, Filistin topraklarının tümünü özgürleştirmedikçe de silahı bırakmaması gerektiğini haykırdı.

Nekbe’nin yıldönümünde Mısır’da Kahire dışında başka şehirlerde de destek gösterileri yapılırken; Lübnan, Ürdün ve başka Arap ülkelerinde de düzenlenen benzer gösterilere on binlerce kişinin katıldığı ifade edildi.

Diğer taraftan işgal altındaki Filistin topraklarında teyakkuza geçen işgal ordusu Nekbe’nin yıldönümü münasebetiyle olası olayların önüne geçmek için arama ve baskınlar yaparken, onlarca kişiyi de tutukladı.

İşgal altındaki Kudüs şehrinde sabahın erken saatlerinde cadde ve sokaklara inen işgal askerleri Mescidi Aksa’nın etrafında kuş uçurtmazken, yaşları 45’in altında olan erkeklerin camide namaz kılmalarını engelledi.

Siyonist Başbakan Netanyahu daha önce Abbas’a yaptığı çağrıda, Nekbe dolayısıyla yapılacak gösterilere engel olmasını ve göstericilerin ayırım duvarına yaklaşmamaları için gereken tedbirleri almasını istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.