HaberlerİranOrtadoğu

Mir Kazımi : Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Mesud Mir Kazımi, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Tahran’da bir araya gelen Mir Kazimi, iki ülkenin özellikle petrol ve doğal gaz başta olmak üzere her alanda ilişkileri geliştirmek istediğini bildirdi.

Görüşmelerde enerji konusunun ele alındığını belirten Kazımi, Türkiye’nin Güney Pars doğal gaz havzasında 22, 23 ve 24. fazlardaki yatırımlarıyla ilgili konuların da değerlendirildiğini ifade etti.

Teknik heyetlerin görüşmeleri sürdürmesine karar verildiğini belirten Kazımi, ”Türkiye topraklarından Avrupa’ya doğal gaz transferinin ve Türkmenistan doğal gazının da İran üzerinden Türkiye’ye aktarılmasının görüşüldüğünü” kaydetti.

Bakan Yıldız, yaptığı açıklamada, İran ile ticaret hacminin artırılması ve ilişkilerin geliştirilmesi konularının değerlendirildiğini söyledi.

”Hem devlet hem de hükümet başkanlarımızın görüşmeleri iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin bir işaretidir” diyen Bakan Yıldız, ”Bizlere düşen hem kamu hem de özel sektör olarak iki ülkenin arasındaki ilişkileri çok daha ileri bir seviyeye getirmektir” ifadesini kullandı.

İran ile ticaret hacminin artırılması ve işbirliğinin geliştirilmesi için iki ülke yetkililerince çok önemli hedefler ortaya konduğunu belirten Yıldız, ”Bu hedefler doğrultusunda karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesinin şartlarını görüştük, konuştuk” dedi.

Bakan Yıldız, İran ve Batılı ülkeler arasında uranyum takasının Türkiye’de yapılmasıyla ilgili soruya, ”Böyle bir konu gündeme gelmedi” cevabını verdi.

Uranyum takası ve depolanmasıyla ilgili Türkiye’de teknik altyapının olup olmadığına dair soruyu cevaplayan Yıldız, düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumun teknik olarak depolanması imkanına sahip olunduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.