HaberlerLübnanOrtadoğu

Mişel Avn’dan siyonist İsrail’e uyarı

Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Avn, siyonist İsrail’in Lübnan aleyhinde sözlü kışkırtmalarının önemli olmadığını ama eğer savaşa girerse o zaman yeni savaşların çıkacağı uyarısında bulundu.

Geçen çarşamba günü Mişel Avn’ın başkanlığında düzenlenen Lübnan savunma yüksek şurası oturumunda, siyonist İsrail rejiminin Lübnan sınırlarına duvar örmesinin bu ülkenin hakimiyetini çiğnemesi ve aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararnamesine aykırı olduğuna yer verilmişti.

Sözkonusu şura, terör rejimi İsrail savaş bakanı Lieberman’ın Lübnan’ın petrol kaynakları konusunda yaptığı küstah açıklamaya da tepki göstermiş ve ”İsrail’i, Lübnan’ın topraklarını ihlal etmekle’ suçlamıştı.

Bu arada Lübnan el’Meyadin tv kanalı dün verdiği haberde, Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın, İsrail’in kendini ırkçı bir rejime dönüştürdüğünü belirterek, ”İsrail, Lübnan topraklarında duvar öremez ve ihtilaflı bölgeler konusunda sorun çözümlenmelidir’ dediğini aktardı.

El’Meyadin kanalı, bu doğrultuda, Amerikan dışişleri bakanının danışmanı David Saterfild’in Lübnan’ın petrol ve gaz kaynaklarının İsrail ile Lübnan arasında paylaştırılmasına dair öneride bulunduğu ama bunun Lübnan tarafından reddedildiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.