AfrikaHaberler

Mısır 6 Nisan Hareketi’nin gençlik önderi tutuklandı

6 Nisan hareketinin gençlik önderi tutuklandı. ABD’den döndüğü “siyasi gezi”den sonra Kahire Havaalanı’nda tutuklanan Ahmed Maher, 6 Nisan Gençlik Hareketi’nin kurucularından biri olarak tanınıyor.

6 Nisan’ın resmi facebook hesabından yapılan açıklamaya göre Maher, Yeni Amerika Araştırma Enstitüsü’ne insan hakları ile ilgili bir dizi konferansa katılmak üzere ABD’de bulunuyordu. Maher’i tutuklayan ulusal güvenlik güçlerinin “haydut” olarak suçlandığı açıklamada, gençlik hareketinin bileşenleri havaalanına Maher’e desteğe çağrıldı.

Tutuklamadan birkaç dakika önce 6 Nisan Gençlik Hareketi’nin siyasi büro üyesi Muhammed İbrahim, Maher’in “hiçbir gerekçe gözetilmeden” gözaltına alındığını sosyal medya üzerinden duyurmuştu.

Devlet haber ajansı MENA’ya konuşan bir içişleri yetkilisi ise, Maher’in savcılık tarafından çıkarılan bir tutuklama emri uyarınca, İçişleri Bakanlığı önündeki protestoları kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alındığını söyledi.

29 Mart’ta hareketin 4 üyesi de, yine bakanlık önündeki eylem dolayısıyla tutuklanmıştı.

6 Nisan Hareketi, Haziran 2012’deki başkanlık seçimlerinde Mursi’yi desteklemişlerdi. Ancak Mursi’nin “sürekli devrim” vaadine ihanet ettiğini belirten gençlik hareketi, son açıklamalarında Mursi’yi kınamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.