AfrikaHaberler

Mısır açıklarında büyük gaz rezervi bulundu

İtalyan enerji devi, Mısır açıklarında 850 milyar metreküp doğalgaz rezervine sahip bölge tespit etti.

İtalyan enerji devi ENI tarafından pazar günü yapılan açıklamada Mısır’ın Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölgesinde(MEB) sürdürdüğü doğalgaz arama çalışmalarında Akdeniz’de bugüne kadar tek sahada keşfedilen en büyük doğalgaz rezervini bulduğu bildirildi.

Açıklama ENI CEO’su Claudio Descalzi’nin Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Sisi ile yaptığı görüşmeden bir gün sonra geldi.

Enerji Hub’ın haberine göre, şirket tarafından yapılan açıklamada yaklaşık 100 kilometrekarelik alanı kapsayan Zohr sahasının yaklaşık 850 milyar metreküpe (30 trilyon kübik feet) yakın doğalgaz rezervine sahip olduğu ifade edildi.

Doğalgazın keşfedildiği 1450 metre derinlikteki derin su sondaj kuyusu Mısır’a sahilden yaklaşık 190 km uzaklıkta bulunuyor. Kuyunun yer aldığı Shorouk bloğu ise Mısır’ın Port Said limanın 107 kilometre açığında bulunuyor.

Şirket açıklamasında Mısır ve Akdeniz’de bugüne kadar bulunan en büyük doğalgaz rezervinin kesin rezerv tespiti sonrası Dünya’daki en büyük doğalgaz keşiflerinden birisi olabileceği bildirildi. Açıklamada sahanın tam olarak geliştirilmesi neticesinde Mısır’ın gelecek 10 yıldaki doğalgaz talebinin bu sahadan karşılanabileceği açıklandı.

Sahanın geliştirilmesi için nihai yatırım kararının ise bu yılın sonunda alınabileceğini ifade eden Descalzi, sondaj işleminin 2016 gibi başlayabileceğini ve sahadan ilk üretiminin bunun hemen ardından başlayabileceğini ve sahadan günlük olarak üretilebilecek maksimum gaz miktarının ise 65-80 milyon metreküpe çıkabileceği sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.