AfrikaHaberler

Mısır, BMGK geçici üyeliğine aday olacak

Mısır yönetimi, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için uluslararası arenada ve daimi üyeler nezdinde temaslara devam ediyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliği için başvuruda bulunma kararı alındığını, bu amaçla konseyin daimi üyeleri nezdinde ve uluslararası arenada temasların devam ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, düzenlediği basın toplantısında, Mısır’ın, 2016-2017 yılları için BMGK geçici üyeliğine aday olacağını belirtti. Mısır’ın, konsey üyesi olması halinde özellikle Afrika ve Arap ülkeleri ile ilgili konuları BM gündemine getirmeyi hedeflediğini söyleyen Zeyd şöyle devam etti:

“Dışişleri Bakanı Samih Şükrü, uluslararası arenada ve bölgede etkili ülkelere ziyaretlerde bulunacak. Bu çerçevede geçen nisan ayında Birleşmiş Milletler’e düzenlediği ziyaret esnasında daimi üyelerin temsilcileri ile görüştü. Geçen ocak ayında ise yine aynı doğrultuda Kenya’nın başkenti Nairobi’de BM merkezini ziyaret etmişti. Dış ülkelerdeki Mısır büyükelçiliklerimize de bu konuda gerekli çalışmalarda bulunmaları için talimat verildi.”

Mısır yönetiminin, BMGK’nın daimi üyeleri ile BM kulislerinde etkili uluslararası kuruluşlara üst düzey heyetler göndermeyi ve bu ülkelerde siyasi ve kültürel içerikli konferans, sempozyum ve paneller düzenlemeyi planladığı da kaydedildi.

Mısır yönetiminin, Şarm eş-Şeyh Ekonomi Konferansı ve Suveyş Kanalı’nın yeni yapılan bölümünün açılışında olduğu gibi uluslararası arenada daha etkin olmayı hedeflediği gözleniyor. Uzmanlar Mısır yönetiminin bu stratejisini, ülke içinde ciddi sorunlarla karşı karşıya olan Sisi yönetiminin dış politikada başarılı görünme girişimi olarak yorumluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.