AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır bölgedeki liderlik konumuna yakışır adımlar atıyor

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Hamas ile işgal hükümeti arasında imzalanan esir takası anlaşmasında Mısır’ın çok önemli rol oynadığını belirterek, Mısır’ın sadece arabulucu olmadığını aynı zamanda Filistin halkının tarafını da tuttuğunu ifade etti.

Mısır’da yayınlanan El-Yavm’us-Sabi’ gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda Heniyye “Esir takası anlaşmasının tamamlanması için Mısır ile Filistin arasındaki görüşmeler hiç kesilmedi. Anlaşmadan sonra da bu görüşmeler sürdü ve sürecek. Anlaşmadan sonra Mısır İstihbarat Başkanı Murad Muvafi ve yardımcısını aradığım gibi, Başbakan Dr. İsam Şeref ile de görüşeceğim.”

Mısır güvenliğini, huzur ve istikrarını herkesten daha fazla önemsediklerini belirten Heniyye, devrimin başladığı günden beri sınırı kontrol altına aldıklarını, Mısır’dan Gazze’ye ve Gazze’den Mısır’a insanların gelişi güzel geçmesine fırsat vermediklerini söyledi.

Mısır’daki Müslüman Kardeşler’le olan ilişkilerine de değinen Heniyye “Oradaki kardeşlerle diyaloğumuz var. En son Genel Mürşid El-Bedi arayıp esir takasını tebrik etti. Onlarla diyaloğumuz fikir ve düşünce alanındadır. Onlarla organik bir bağımız yok. Bizim burada uyguladığımız metot ve strateji onlarınkinden çok farklı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.