AfrikaHaberler

Mısır büyükelçiliklerini kapatan ülkelere tepki gösterdi

Mısır dışişleri bakanlığı, bazı ülkelerin Mısır’da büyükelçiliklerini kapatmasından dolayı uyarıda bulundu. Mısır dışişleri bakanlığının bir yetkilisi, bazı Avrupa ülkelerinin Mısır’daki büyükelçiliklerini kapatmasına tepki göstererek Kahire’de güvenliğin normal olduğunu söyledi. Mısırlı yetkili, bazı Avrupa ülkelerinin terör saldırısı bahanesiyle büyükelçiliklerini kapatmalarının kabul edilemez boş iddia olduğunu söyledi.

Bu açıklama İngiltere’nin Kahire Büyükelçiliği, çalışmalarını askıya aldığını bildirmesinin ardından geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedir Abdulati de, İngiltere’nin Kahire Büyükelçiliğinin çalışmalarını askıya almasının, ihtiyati bir güvenlik tedbiri olduğunu belirtti. Abdulati, yaptığı yazılı açıklamada, diplomatik ilişkileri belirleyen “Viyana Sözleşmesi” gereği, her ülkenin yurt dışı misyonlarını ve buralarda görev yapan çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla tedbir alma hakkına sahip olduğuna değinerek, “İngiliz elçiliğinin kararı ihtiyati bir güvenlik önlemi” ifadesini kullandı.

Daha önce İngiltere’nin Kahire Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, çalışmaların askıya alındığı belirtilerek, “İskenderiye’deki Başkonsolosluk çalışmalarını sürdürüyor, Büyükelçilik yeniden faaliyetlerine başlayana kadar sunulacak hizmetler için gerekli tedbirler alındı” denilmişti.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığının da Kahire Büyükelçiliği çalışanlarını, “bölgede batılıları hedef alan saldırılar sonrası dikkatli davranmaları ve bu süreçte evlerinden uzak bölgelere gitmemeleri” konusunda uyardığı belirtilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.