FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır Büyükelçisi: Uzlaşının Başarısı İçin Hamas ve Fetih’te Ciddi Bir İstek Gördük

Mısır’ın Filistin Yönetimindeki büyükelçisi Halid Sami, Mısır’ın uzlaşının başarıya ulaşması için Hamas ve Fetih hareketinde büyük bir istek hissettiğini söyledi.

Dün (01 Aralık Cuma) Gazze’de aşiret reisleriyle bir araya gelen büyükelçi Sami, “Son Kahire görüşmelerinde bütün Filistinli gruplarda ihtilafları kaldırmak, uzlaşının başarısı için Filistin’deki çabaları birleştirmek konusunda büyük bir istek hissettik” dedi.

Kahire’deki uzlaşı görüşmelerine katılmak için Gazze’den ayrılan ve Kahire’de dört gün uzlaşıyı görüşen, önündeki engelleri kaldırmak için çaba gösteren Filistinli gruplar geçen Çarşamba günü (23 Kasım) Gazze’ye geri döndü.

Filistin uzlaşısına gözcülük etmekten memnuniyet duyduklarını belirten Sami, Filistinli gruplarla Filistin halkından uzlaşıyı tamamlamak için çaba göstermelerini istedi.

Diğer taraftan varılan uzlaşı anlaşmasını takip etmek için geçen Pazartesi günü Gazze’ye gelen Mısır heyeti Filistinli liderlerle görüşmeye devam ediyor.

Hamas hareketinin 17 Eylül’de hükümet işlerini idare etmek için Gazze’de kurduğu İdari Komiteyi feshettiğini duyurmasıyla başlayan süreç, 12 Ekim’de Kahire gözetiminde yeni bir anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşmaya göre Elhamdallah başkanlığındaki Filistin hükümeti Batı Yaka’da olduğu gibi Gazze’de otorite kuracak ve sorumluluklarını yerine getirecek.

Ancak Elhamdallah hükümetinin anlaşmanın sınırlarının dışına çıkarak daha önce görevlerini bırakan Fetih mensubu memurları geri işe almasıyla Çarşamba günü bazı kuruluşlarda karışıklıklar meydana geldi. 1 Aralık’ta bütün kuruluşları teslim alıp işe başlaması gereken hükümetin neden olduğu bu kargaşa nedeniyle Hamas ve Fetih teslim alma işinin ertelenmesini talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.