FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır çelik duvar ile büyük bir hata işledi

İslamî Cihad Hareketi liderlerinden Şeyh Halid el-Bateş, Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar inşa etmesinin kabul edilemez olduğunu ve bunu şer’î olarak meşru gösterecek bir gerekçenin de bulunmadığını belirterek, işgal yönetiminin Gazze’ye yeni bir savaştan bahsettiği bir sırada Mısırlı yetkililerin böyle bir duvar inşa etmekle büyük bir hataya imza attıklarını ifade etti.

El-Bateş dün (30 Aralık Çarşamba) yaptığı basın açıklamasında, Mısır’ın yaptığı duvarın ırkçı bir duvar olduğunu ve bununla üç yıldan beri ambargoya maruz kalan Filistin halkına baskı oluşturmanın amaçlandığını belirterek, Filistin halkının hiçbir zaman Mısır’ın ulusal güvenliği için bir tehdit oluşturmadığını dile getirdi.

İslamî Cihad lideri el-Bateş Mısırlı yetkililerden Gazze halkına karşı duvar örmek yerine kuşatmayı hafifletmelerini isteyerek, Mısır’ın daha önce Filistin için çok ağır bedeller ödediğini söyledi.

El-Bateş devamla, yaşanın krizi aşmanın tek yolunun Filistin saflarını birleştirmek ve direniş seçeneğinin etrafından kenetlenmek olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.