AfrikaHaberler

Mısır cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ordunun verdiği ültimatomu reddetti

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun 48 saat içinde krizin çözülmesi için verdiği ültimatomu reddetti. Obama, Mursi’den muhalefetin sesine kulak vermesini istedi. Göstericilerle dayanışmak için istifa eden bakan sayısı da 6’ya yükseldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, dün ordunun “ülkedeki krize siyasi çözüm bulunması için 48 saat süre tanıyan” açıklamasını kınadı.

Cumhurbaşkanlığı’nın yazılı açıklamasında “Ordu bu açıklamayı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye danışmadan yapmıştır ve yanlış anlaşılacak ifadeler içermektedir. Demokratik, sivil, modern Mısır devletinin tesisi şanlı 25 Ocak 2011 devriminin en önemli kazanımıdır. Mısır, bu yeni devleti kurma uğruna ağır bir bedel ödemiştir. Bu uğurda evlatlarının kanının akmasını, ülkenin istikrar ve kalkınmasının sekteye uğramasını göze almıştır. Hep birlikte görüş ayrılıklarının yönetilmesi için tek yol olarak demokrasiyi benimsiyoruz” denildi.

Bu arada Mısır’daki Selefi eğilimli Nur Partisi ise, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye, ülkede yaşanan mevcut siyasi krizi aşmak için 3 öneri sundu. Öneriler arasında cumhurbaşkanlığı için erken seçim tarihinin ilan edilmesi, teknokrat hükümet ve yeni anayasa komisyonu kurulması öneriliyor.

Diğer taraftar Mısır Cumhurbaşkanı Mursi Başbakan ve Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi.
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, Başbakan Hişam Kandil ve Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi ile siyasi krizden çıkış yollarını görüşmek üzere bir araya geldiği bildirildi.
Diğer taraftan Reuters haber ajansı, ordu kaynaklarına dayanarak başkent Kahire ve diğer şehirlerde rakip gruplar arasındaki çatışmaları önlemek için askerlerin sokaklara konuşlandırılmak için hazırlandığını duyurdu.

Bildirinin ardından Tahrir Meydanı üzerinde helikopterlerin Mısır bayraklarıyla dolaşması ve sevinç gösterilerine katılması dikkat çekti. Ordunun içinden bir grubun gösteriyi organize etmiş olabileceği şeklinde yorumlar yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtları ve yanlıları arasında dünden bu yana meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 25’e, yaralı sayısının 781’e yükseldiği bildirilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.