FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır, Dr. Ahmed Bahr’ın umre ziyaretine izin vermedi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’a karşı her fırsatta olumsuz tavır sergilemekten çekinmeyen Mısır rejimi, Umre ziyaretinde bulunmak isteyen Filistin Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr ile onlarca Hamas mensubunun Suudi Arabistan’a gitmek için Rafah sınır kapısından çıkış yapmasına izin vermedi.

Gazze’deki Sınır Kapıları İdaresi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Mısırlı yetkililerin kendilerine Dr. Bahr’ın yasaklı olduğunu ve çıkış yapmasına izin vermeyeceklerini bildirdiklerini ifade etti.

Açıklamada ayrıca, Mısırlı yetkililerin sebep zikretmeksizin Dr. Bahr’ın yanında onlarca Hamas mensubuna da Umre için izin vermedikleri ifade edildi.

Daha önce de birçok kez Hamas mensuplarıyla, Filistin hükümetinde görev alan bakanların Gazze’den çıkış yapmasına izin vermeyen Mısır’ın umre gibi bir ibadet söz konusu olduğunda da böyle bir karar alacağını kimse tahmin etmiyordu.

Gazze kuşatmasında, Gazze’ye açılan savaşta ve Hamas hükümetini bitirmek için yapılan komplolarda Siyonistlerle Amerika’nın yanında tavır alan Mısır, Fetih ile Hamas arasındaki arabuluculuk görevinde de hep Fetih’ten yana tavır almış ve görüşmeleri herkesten önce kendisi yokuşa sürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.