FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır, Ensar 1 kafilesinin girişine izin vermedi

Mısırlı yetkililer, Ürdün’den yola çıkan ve Gazze Şeridi’ne insani yardım götüren Ensar-1 kafilesinin Nuveyba Limanı’ndan Mısır topraklarına girişine izin vermedi.

Kafile Başkanı Abdülfettah El-Keylani’nin verdiği bilgiye göre, Mısırlı yetkililer Ürdün Veterinerler Sendikası üyesi 138 aktivistin Mısır’a girmesine güvenlik bahanesiyle izin vermedi.

El-Keylani, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın Ürdün Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak kafilede yer alanların isim listesini istediğini söyledi.

Ürdün’ün Akabe Limanı’nda kalan kafile üyeleri, Ürdünlü yetkililerle irtibata geçerek insani yardım taşıyan kafilenin Gazze’ye geçişine kolaylık sağlanması için girişimde bulunmalarını istedi.

Bu arada aktivistlerin kafilenin geçişine izin verilene kadar Akabe’deki Mısır Konsolosluğu önünde oturma eylemi başlatma hazırlığında olduğu belirtildi.

Yardım kafilesinin Ürdün’ün birçok vilayetinden geçtikten sonra dün akşam Akabe Limanı’na ulaştığı ve geceyi limanda geçirdiği, yol boyunca Ürdün halkının kafileye büyük destek verdiği ve Akabe’de düzenlenen kafileyi karşılama etkinliğine geniş katılımın olduğu bildirildi.

Ürdün Hükümeti’nin kafile üyelerine Ürdün’ün Kahire Büyükelçisi’nin Mısırlı yetkililerden kafilenin geçişine izin almak için görüşmelerini sürdürdüğünü söylediği kaydedildi.

Ürdün’ün başkenti Amman’dan dün yola çıkan yardım kafilesinde 17’si kadın 150 aktivistin yer aldığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.