İslami Davet

Mısır, Fetih’i memnun etmek için Hamas’a karşı tutumunu değiştirmez

20 Eylül 2012 21:29

Mısırlı yazar Selim Azuz, Fetih’in yaptığı baskılara rağmen Mısır’ın Hamas hareketine karşı tutumunu değiştirmeyeceğini belirterek, Hamas ve Gazze halkına düşmanlık yapma çağrılarının Amerika ve İsrail’in emrindeki devrik lider Mübarek dönemindeki Mısır’ı geri getirmeyeceğini kaydetti.

Quds Press Ajansı’na demeç veren Azuz; Filistin, Arap dünyası ve uluslararası arenada meydana gelen olayların Filistin sahasını tahrip eden kesimin Abbas ve çevresindeki adamlar olduğunu gün yüzüne çıkardığını söyledi.

Azuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahmud Abbas sadece Mısırlılarla Filistinlilerin Gazze’de kapışmasını ve birbirine girmesini istemiyor, aynı zamanda Mısır-Filistin ilişkilerinin de dibe vurması için çalışıyor. Hiç kimse yeni Mısır’ın ve Mısır’daki yeni yönetimin Hamas hareketiyle Gazze’ye özel ilgi gösterdiğini ve oranın tarafını tuttuğunu inkâr edemez. Fakat bu, Mısır’ın Filistin konusunda hak ve gerçek olan tarafın yanında olmasını da engellemiyor. Bugün Mısır’ın tavrı Mübarek döneminden oldukça farklıdır. Mısırlıların Amerika ve İsrail’in Filistinlilere karşı talimatlarını harfiyen yerine getirdikleri Mübarek dönemi artık geride kaldı. Mısırlılardan aynı tavrı bekleyenler yanılıyorlar.”

Mısırlı yazar, “Mahmut Abbas’ın rolü var olan bölünmeyi daha da derinleştirmekten ibarettir. Çünkü bölünme biterse onun görevi de biter. Bu nedenle barışa karşıdır ve sürekli sorunlar çıkarmaktadır. Mısır bu sürecin tamamlandığını söylese de o bunu kabul etmeyecektir.”

Mısır, Fetih’i memnun etmek için Hamas’a karşı tutumunu değiştirmez Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık