AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır, Gazze sınırındaki tampon bölgeyi iki katına çıkardı

Mısır, Gazze sınırındaki tampon bölgeyi iki kilometreye çıkararak bölgeyi boşaltmaya karar verdi.

Mısır yönetiminin, Gazze sınırında daha önce 1 kilometre olarak belirlediği “tampon bölgenin”, 2 kilometreye çıkarılmasına karar verdiği bildirildi.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberinde, Başbakan İbrahim Mihlib’in, Kuzey Sina’da bulunan Refah bölgesindeki Gazze sınırında daha önce 500 metreden 1 kilometreye genişletilen tampon bölgenin 2 kilometre olarak belirlenmesine ve bölgenin boşaltılmasına karar verdiği belirtildi.

Haberde, alınan karar gereğince “söz konusu bölgede yaşayanların alternatif yerleşim birimlerine kaydırılacağı, karara uymayanların taşınmazlarına cebren el konulacağı” dile getirildi.

Söz konusu karar, Mısır’ın geçen yılın ekim ayından bu yana Gazze sınırındaki tampon bölge konusunda alınan 3’üncü karar olma özelliği taşıyor.

Sina’da 24 Ekim’de Mısır Silahlı Kuvvetlerini hedef alan saldırılarda 31 kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanması sonrasında yönetim, bölgedeki önlemlerini artırdığını açıklamıştı. Bu çerçevede uzunluğu 14 kilometre olan Mısır-Gazze sınırının sıfır noktasında bulunan yerleşim birimlerinin kaldırılıp bölge sakinlerinin başka yerlere taşınması ve 500 metrelik “tampon bölge” oluşturulmasının planlandığı açıklanmış daha sonra da Mısır ordusu, sözü edilen bölgelerdeki evlerin yıkımına başlamıştı.

Mısır ile Gazze arasında 800 ila bin metre uzunluğunda tünellerin ortaya çıkarılmasının ardından ülkenin ulusal güvenliğinin sağlanması için daha önce 500 metre olarak açıklanan tampon bölgenin bir kilometreye çıkarılmasına karar verilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.