FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır, Gazze’yi kuşatma ekibine katılmıştır

Filistin’e Özgürlük Konvoyu organizatörü İngiliz Parlamenter George Galloway “31 gün süren çileli bir yolculuğun ardından girdiğimiz Gazze’de sevinçten uçan halk bizi sevgiyle karşıladı. Gazze halkı dün kendileri için gerekirse kanımızı bile akıtabileceğimizi gördü” dedi.

Dün (06 Ocak Çarşamba) El-Cezire televizyonunun programına konuk olan Galloway şöyle konuştu: “Vücutları yaralanan, kemikleri kırılan konvoydaki insanların hastanelere gitmelerine neden olan bu barbarlığı garipsedik doğrusu. Hâlbuki bu insanların kuşatma altındaki Gazze’ye ilaç ve gıda ulaştırmaktan başka bir amaçları yoktu. Mısırlı yetkililer daha önce bize Ariş yoluyla Gazze’ye girebileceğimizi söylemişti. Fakat sözlerini tutmadılar. Gelip bizi kuşattılar, hapsettiler ve bize ihanet ettiler.”

Mısırlı yetkililerin tüm bunların uydurma olduğunu söylemelerini de şiddetle kınadıklarını belirten Galloway, “Kemikleri kırma ve kan akıtma da uydurma değil herhalde” dedi.

Arap dünyasının kalbi olan Mısır’da olup bitenlerin Mısır için çok ayıp ve utanç verici olduğunu belirten Galloway, halkın %80’inin Mısır yönetiminin yaptığını onayladığına inanmadığını söyledi.

Galloway devamla şunları söyledi: “Mısır şu anda Gazze’yi kuşatan koalisyonun içindedir. Mısır şu anda Arap dünyasının parçalanmasında etkin rol oynuyor, siyasi nedenlerle Gazze’ye utanç duvarı örüyor. Çünkü Gazze gayet nezih yapılan bir seçimde idarecilerini seçti. Ama Mısır’ın gariban halkı böyle bir hakka sahip değil.”

Gazze’ye karşı yapılan kapsamlı savaşa ve kuşatmaya birçok tarafın göz yumduğunu artık herkesin bildiğini söyleyen Galloway, “Bununla da buradaki halkın teslim olmasını istiyorlar. Fakat ben, bu halkın davası için canını ortaya koyduğunu, koyacağını biliyorum. Kuşatma yüz sene de devam etse bu halk asla teslim olmayacaktır. Gazze’yi kuşatacak bu duvarın yapılmasından sonra Mısır’a bir daha ayak basmayacağım ve bu konuda Mısır’ı asla affetmeyeceğim” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.