AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır Güvenlik Heyeti Gazze’ye Geri Döndü

Uzlaşı çabalarını takip için Gazze’de bulunan Mısır güvenlik heyeti, geçen Perşembe günü Ramallah’a gittikten sonra dün (11 Mart Pazar) Beyt Hanun “Erez” Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye geri döndü.

Filistin TV muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Mısır güvenlik heyeti Ramallah’ta hükümet yetkilileriyle bir dizi görüşme yaptı.

Kaynaklar, Gazze’deki yetkililerin Mısır güvenlik heyetinin Ramallah’ta yaptığı görüşmelerin sonuçlarını beklediklerini söyledi.

Mısır güvenlik heyetinde Mısır İstihbaratı’ndan Tümgeneral Samih Nebil ve Tuğgeneral Abdulhadi Ferec ile Ramallah’taki Mısır Başkonsolosu Halid Sami’nin yer aldığı bildirildi. 

Mısır güvenlik heyeti, Ramallah’a gitmeden önce Gazze’de de Filistinli grupların temsilcileriyle ve hükümet yetkilileriyle görüşmelerde bulunmuştu.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Kahire ziyareti dönüşü Mısır güvenlik heyetiyle iki kez bir araya gelirken, Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır güvenlik heyetinin uzlaşının önündeki engelleri kaldırmaya çalıştığını söyledi.

Kapalı