İslami Davet

Mısır hakaret içerikli filmde rol alan 9 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı

13 Eylül 2012 10:18

Mısır’da adli makamlar, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli filmde rol alan 9 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Kahire’de gece saatlerinde yaşanan olaylarda ise, ABD elçiliği önündeki polis engelini aşmak isteyen gruba müdahale edildi, bazı göstericiler gözaltına alındı.

Düzenlenen protesto gösterilerinde Tunus ve Mısır’da ABD bayrakları yakıldı.Hazreti Muhammed(sav)’e hakaret içerikli film İslam dünyasında infiale yol açtı.

Tepki gösterileri bugün de devam ederken, Mısır Cumhuriyet Savcılığı, ABD’de yaşayan ve filmin yapımında yer alan 9 Kıpti hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Buna göre, Papaz Markos Aziz, İsmet Zelkame, Moris Sadık, Nebil Bisade, İhab Yakub, Jack Ataullah, Nahid Mütevali, İlya Basiyli ve Adil Riyad ile Amerikalı Papaz Terry Jones ülkeye girmeleri halinde tutuklanacak.

Mısır’daki Kıpti Ortodoks Kilisesi’nce yapılan açıklamada ise Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmle ilgilerinin bulunmadığını, söz konusu filmin Müslümanlar ve Hristiyanların arasına fitne sokmak amacıyla çekildiği bildirildi.

Kıpti Ortodoks Kilisesi Patrik Yardımcısı Anba Bahumiyus, yaptığı açıklamada, ”Filmi çektiği söylenen kişi daha önce de Papa Şenuda’ya hakaret etmişti. Ondan ne bekleyebiliriz ki? Bu, açıkça Müslüman ve Hristiyanları birbirine düşürmek için yapılmış bir film, Kıptileri asla temsil etmiyor. Filmin bir an önce gösterimden kaldırılması gerekmektedir” diye konuştu.

Filmle ilgili protesto gösterileri gece saatlerinde de devam etti. Mısır’ın başkenti Kahire’deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan protestocuların polis engelini aşmak istemesi üzerine, polis gruba müdahale etti.

Büyükelçilik binasından uzaklaştırılan göstericilerden bazıları gözaltına alındı. Yaşanan gerginliğin ardından emniyet güçleri, elçiliğe giden tüm yolları kapattı. Elçilik binası ise tel örgülerle çevrildi.

Mısır hakaret içerikli filmde rol alan 9 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık