AfrikaHaberler

Mısır halkı, çelik duvarı protesto etti

Mısır’da değişik siyasi çevrelere mensup yüzlerce insan Mısır Gazeteciler Cemiyeti önünde bir araya gelerek, Gazze kuşatmasını ve Gazzelilerin hayatının gittikçe daha da kötüleşmesine rağmen Mısır’ın çelik duvar inşa etmesini protesto etti.

Dün sendika önünde yapılan gösteriye Mısır halkının yanı sıra Mısır siyasi çevrelerinden de birçok kişi katıldı. Gösteriye Sosyalizm Araştırma Merkezi Müdürü Kemal Halil, el-Kerame Partisi liderlerinden Abdülaziz el-Hüseyni, Kifaye Partisi genel koordinatörü Dr. Abdülhalim Kandil, hareketin üyelerinden Dr. Kerime Hafnavi ve Muhammed el-Eşkar’ın yanı sıra çok sayıda insan hakları aktivisti ile Arap ve yabancı dayanışmacı da katıldı.

Göstericilerin Gazze kuşatmasının kaldırılmasını, çelik duvar inşaatının durdurulmasını ve Mecdi Hüseyin gibi Filistin davasını savunan zindanlardaki bütün yurtsever insanların salıverilmesini isteyen dövizler taşımaları dikkat çekti.

Göstericiler taşıdıkları anlamlı dövizlerin yanında “Kuşatmayı kim yapıyor?”, “Mübarek, hepimiz biliyoruz”, “Düşmana gazı durdurun”, “Gazı Gazze’ye gönderin” gibi sloganlar attılar.

Gösteri sırasında bir konuşma yapan Abdülaziz el-Hüseyni şöyle dedi: “Mısır’da yapılan bütün anketler, Mısır halkının böyle bir duvarın örülmesine karşı olduğunu gösteriyor. Mısır, acaba Mısır halkının malıyla bu duvarı kimin çıkarı için örüyor? Mısın niçin Sudan ve Libya kapılarını kanunlarla açtığı gibi Rafah sınır kapısını da açmıyor?”

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.