AfrikaHaberler

Mısır halkına vermediği doğalgazı siyonistlere veriyor

Mısır Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Anlaşmalar ve Hukuk İdaresi eski müdürü İbrahim Yusri, Mısır vilayetlerinde yaşanan elektrik kesintilerinin başlıca nedeninin elektrik santrallerine verilen doğalgaz miktarının düşürülmesi olduğunu söyledi.

İbrahim Yusri, Mısır Hükümeti’ni ülkenin doğal kaynaklarını boşa götürmekle suçlayarak, Mısır Hükümeti’nin doğalgazı ülke dahilinde yaklaşık 3 dolara satarken Siyonist işgal devletine 1.25 dolara satmasının gerçek amacının ne olduğunu sordu.

Mısır Elektrik Şirketi, santrallere verilen doğalgaz yoğunluğunun düştüğünü ve elektrik santrallerinde kullanılan doğalgaz oranının yüzde 98’den yaklaşık yüzde 79’a indirildiğini açıklamıştı.

Elektrik santrallerine verilen doğalgaz miktarındaki düşüş 2004 yılında, yani Petrol Bakanlığı’nın Mısır doğalgazını Siyonist işgal devletine ve diğer ülkelere büyük miktarlarda satmaya başlamasıyla birlikte başladı.

Mısır Parlamentosu Elektrik ve Enerji Komisyonu üyesi milletvekili Ahmed Abdo Şabur, Mısır Hükümeti’nden üzerine düşen sorumluluğu üstlenerek ciddi bir karar almasını ve karşılaştığı baskılar ne olursa olsun doğalgazın Siyonist işgal devletine düşük fiyatla satılmasını engellemesini istedi.

Milletvekili, ülkede yaşanan elektrik kesintilerinin ve çeşitli sorunların çözümü için Mısır’ın doğalgaza Siyonist işgal devletinden daha çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.