FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır halkının ayağa kalkma zamanı gelmiştir

Dün gece Mısır polisinin Gazze’ye Özgürlük Konvoyu’na saldırıp 40’dan fazla kişiyi yaralaması üzerine başta Hamas olmak üzere Filistin direniş grupları yayınladıkları basın açıklamalarıyla olayı şiddetle kınadıklarını ve konvoydaki insanların yanında olduklarını ifade ettiler.

Filistin direniş grupları basın açıklamasının yanı sıra yaptıkları çağrılarla Gazze kuşatmasını daha da ağırlaştırmaya çalışan ve Gazze’ye geçmek için Ariş’e gelen özgürlük konvoyuna saldıran ve Rafah sınır kapısını kapatmaya devam eden Mısır hükümetini protesto etmek için Gazze halkını bugün (06 Ocak Çarşamba) Mısır-Gazze sınırındaki Salahuddin kapısında eylem yapmaya davet ettiler.

Eylem alanına toplanan kalabalığa İslamî Direniş Hareketi (Hamas) adına bir konuşma yapan hareketin sözcüsü Muşir el-Mısri şöyle dedi: “Filistin halkını ana davasından koparmak için yapılan bütün girişimler sonuçsuz kalacaktır. Çünkü Filistin davası İslamî bir davadır. Mısır ve İslam için tehlike arz eden Filistin değil; Filistin ve Mısır’ı savunan binlerce direnişçiyi katleden Siyonist işgal rejimidir.”

Mısri sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler şu anda mahsur ve mazlum bir halk ile dünyanın en iyi halkından birinin bulunduğu Mısır arasında bulunuyoruz. Aramızda sadece bir metrelik bir mesafe var. Peki, tüm bunlara rağmen niye bu kuşatma ve niye bu çelik duvar?”

Dört yıldan beri kuşatma altında olduklarını söyleyen Mısri, “Barbar savaşın üzerinden de bir yıl geçti. Arap Birliği’nden kuşatmayı kırmak için Rafah sınır kapısını açmasını beklerdik. Fakat bundan daha korkuncunu, daha adisini gördük. İnsanlık tarihinin görmediği yeni bir kuşatma gördük. Gazze havadan, denizden, karadan kuşatıldı” şeklinde konuştu.

“Bugün söyleyeceklerimizi açıkça ve yüksek sesle haykırmaya geldik” diyen Mısri, Filistin halkını boyun eğmeye zorlayacak ve teslim olmasını sağlayacak dökülmüş Kurşun’a ve Çelik Duvar’a hayır demeye geldiklerini ve kendilerinin sadece Allah’a boyun eğen bir halk olduklarını dile getirdi.

Mısır halkına da seslenen Mısri onları direnişe çağırarak şöyle devam etti: “Mısır halkının artık kendisi için, Mısır halkı için ayağa kalkma zamanı gelmiştir. Ayağa kalkıp haykırma zamanı çoktan gelmiştir. Sadece çelik duvarı durdurmak için değil, kuşatmayı kırmak ve Rafah sınır kapısını açmak için ayağa kalkmalı.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.