AfrikaHaberler

Mısır, HAMAS’ın Arap Zirvesi’ne katılmasını istemiyor

Mısır medya kaynakları, Kahire’nin Libyalı yetkililere önümüzdeki Mart ayında Libya’nın başkenti Trablus’ta yapılacak Arap zirvesine Hamas katılmasına karşı olduğunu ilettiğini ifade ettiler.

El-Mısriyyun gazetesi dünkü (17 Şubat Çarşamba) sayısında konuyla ilgili verdiği haberde, Mısır hükümetinin Libya’ya, Trablus’ta yapılacak Arap zirvesine Hamas’ın çağrılmasına karşı olduğunu açıkça ilettiğini yazdı.

Gazete haberin devamında şu ifadelere yer verdi: “Mısır, Libyalı yetkililere bu zirveye sadece Arap hükümetleriyle siyasi rejimlerin davet edildiğini, buraya direniş hareketlerinin çağrılamayacağını iletti. Libya’nın böyle bir davet yapması durumunda, bunun Filistin konusunda olumsuz etkilerinin olacağını, Hamas’ın bunu kendi taleplerini artırmak ve iç barış anlaşmasını engellemek için kullanacağını da ifade etti.”

Gazze’yi içeride ve dışarıda tecrit etmek ve boyun eğmesini sağlamak için her yola başvuran Siyonist işgal devletinin yanında, Filistin halkının sözde Arap kardeşleri (!) de aynı işi yapıyor ve Hamas’a işgalcilerin yaptığı baskıdan daha ağır bir baskı uyguluyorlar.

Hamas’ın ilkeli duruşunu bir türlü içine sindiremeyen Mısır’ın, Firavunluğun verdiği kibirle Hamas’ı tamamıyla sindirmek istediği artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.